Część trzecia
PN-EN ISO 12944-3
Trzecia cześć normy EN ISO 12944 dotyczy zasad projektowania konstrukcji stalowych. Norma opisuje, w jaki sposób należy projektować konstrukcje, aby zapobiegać osadzaniu się wody, aby mieć dostęp do wszelkich powierzchni w przypadku malowania renowacyjnego itp. Nie będziemy się tutaj skupiali na analizie zasad projektowania, gdyż dotyczy to bardziej sfery projektantów-konstruktorów niż powłok malarskich.
Część czwarta
PN-EN ISO 12944-4
Część czwarta dotyczy zasad przygotowywania powierzchni przed malowaniem. Ta część normy jest dobrze opracowana, omawia wszelkie istotne zagadnienia dotyczące sposobów przygotowywania podłoży stalowych przed malowaniem. Omówimy teraz podstawowe procesy przygotowywania powierzchni przed malowaniem, uwzględniając ich plusy i minusy. Na zdjęciach przedstawiono dwa podstawowe problemy związane z malowaniem i przyczepnością. Pierwsze zdjęcie przedstawia brak przyczepności powłoki do powierzchni blachy ocynkowanej, spowodowany złym odtłuszczeniem, a drugie przedstawia efekt tzw. „cofania się wymalowania”, czyli defekt mokrej warstwy, który pozostaje również na powłoce wyschniętej, tworzący się w wyniku złego odtłuszczenia podłoża, przez co farba nie zwilża podłoża i odsłania zatłuszczone miejsca.
Przyczyną utraty przyczepności może być złe odtłuszczenie lub nie odtłuszczenie powierzchni, nie sezonowanie ocynku, produkty korozji – uwodnione tlenki żelaza (w przypadku podłoży ocynkowanych występuje tzw. biała rdza, czyli produkty korozji cynku). Przyczyną braku przyczepności lub jej obniżenia jest również kurz z atmosfery, osadzające się na konstrukcjach zanieczyszczenia organiczne pochodzące z atmosfery oraz wilgotne podłoże. Te czynniki powodują globalną lub miejscową utratę przyczepności. Usuwanie olejów, tłuszczów i innych substancji pogarszających przyczepność należy prowadzić przy użyciu odpowiednich preparatów, które znajdują się w handlu i są sprzedawane najczęściej w postaci koncentratów rozpuszczalnych w wodzie. Dzięki zastosowaniu tego typu preparatów usuwamy jednocześnie substancje rozpuszczalne w wodzie oraz kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Aby nasze odtłuszczanie i mycie było efektywne i skuteczne musimy zastosować się do instrukcji podanych na opakowaniu.Artur Pałasz
Komentarze (0)