Konstrukcje złożone ze stali i betonu często okazują się nietechnologiczne z punktu widzenia ochrony przed korozją. Już na etapie projektowania należy zwrócić szczególną uwagę na dostępność elementów stalowych do malowania tak podczas budowy nowego obiektu, jak i podczas robót konserwacyjnych.
Ubytki korozyjne
Podczas prac konserwacyjnych często mamy do czynienia z ubytkami korozyjnymi.
Stanowią one także krytyczne obszary konstrukcji, gdyż mamy tu do czynienia z wieloma złożonymi zjawiskami.
Ubytki korozyjne najogólniej można podzielić na dwa rodzaje (na rys. od lewej):
• Ubytki – płytkie (łatwe do wypełnienia)
• Wżery – głębokie (trudne do wypełnienia)
Wypełnienie ubytków można przeprowadzić różnymi sposobami np.:
W przypadku dużych ubytków stali i trudności z wypełnieniem – naprawy dokonać należy metodami spawalniczymi lub poprzez nakładki z blachy stalowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jeśli w dnie występują tylko nieliczne wżery, można je wypełnić przy użyciu bezrozpuszczalnikowego wypełniacza epoksydowego lub innej bezrozpuszczalnikowej farby epoksydowejPoniżej przedstawiono kilka typowych przypadków „z życia wziętych” i opatrzono je krótkim komentarzem z propozycją rozwiązania problemu. Na rysunku od lewej: Sprzyja korozji, po prawej: Rozwiązanie lepsze
Konstrukcje nitowane i skręcane są trudne do ochrony. Często po pewnym czasie eksploatacji powłoka wykazuje pęknięcia, powstające wskutek jej skurczu wokół nitów, śrub czy nakrętek lub pewnych przemieszczeń elementów konstrukcji w złączu. Do ochrony tych obszarów należy stosować specjalnie opracowane systemy powłokowe, najczęściej oparte o farby bezrozpuszczalnikowe, o podwyższonej elastyczności i niewielkim skurczu.
Połączenia tego typu często ułatwiają gromadzenie się wody i rozmaitych zanieczyszczeń. Warto więc zawsze rozważyć możliwość uniknięcia takiego ryzyka poprzez zastosowanie spoin pachwinowych.Celem uniknięcia gromadzenia się zanieczyszczeń i wody zaleca się wykonywanie otworów drenażowych w odpowiednich miejscach elementów konstrukcyjnych pod warunkiem, że nie spowodują one niedopuszczalnej utraty wytrzymałości konstrukcji.
Unikać należy ostrych naroży i złączy ze spoinami przerywanymi. Należy zawsze dążyć do uzyskiwania zaokrąglonych kształtów i uzupełniania spoin.
Konstrukcje ze stali i betonu
Na rysunku od lewej: Nieodpowiedni dostęp, po prawej: Odpowiedni dostęp
Szczeliny między betonową podłogą a stalowymi słupami powinny zostać uszczelnione płytami gumowymi i odpowiednimi uszczelniaczami. W przypadku, gdy materiały te podlegają powlekaniu należy upewnić się co do możliwości uzyskania prawidłowej przyczepności powłoki.
Komentarze (0)