Jakie są w przemyśle techniki oczyszczania powietrza z gazowych zanieczyszczeń związkami organicznymi? Niektóre z nich prezentujemy w kolejnej części cyklu publikowanego na naszych łamach od 2002 roku.
Adsorbery obrotowe (koncentratory obrotowe) - ADO
Adsorbery obrotowe typu ADO są adsorberami z wyselekcjonowanym granulatem węgla aktywnego i przeznaczone do oczyszczania strumieni powietrza do 120.000m3h i temperaturze do 50°C. Szczególnie przydatne są do oczyszczania powietrza wyrzutowego z kabin malarskich przemysłu samochodowego. Zazwyczaj, są to duże strumienie powietrza od 100000 do 250000 m3/h o zawartości związków organicznych nie przekraczających 200 mg/m3. Budowa adsorbera umożliwia ciągłą regeneracje złoża adsorbentu i z tego względu adsorbery te maja zastosowanie przy występujących dużych przepływach powietrza, małej lub zmiennej koncentracji oraz dużej liczbie godzin pracy (np.: 4000 godzin/rok).
Powyżej przedstawiono rysunek obrazujący zasadę działania adsorbera obrotowego. Często spotyka się go pod nazwą koncentrator obrotowy".
Obieg powietrza oczyszczanego
Po przedstawieniu przepustnic na emitorze powietrze wylotowe skierowane zostaje najczęściej osobnym wentylatorem do adsorbera. Pierwszą operacją jest dokładne oczyszczenie powietrza z wszelkich zanieczyszczeń stałych na filtrach pyłowych. Odpylanie to jest konieczne, aby nie zanieczyścić mikropor węgla aktywnego. Tak oczyszczone powietrze przechodzi przez warstwę węgla aktywnego umieszczonego w obrotowym bębnie, pozostawiając w nim związki organiczne, a następnie wyrzucane jest do atmosfery. Wentylator służy do pokonania oporów przepływu przez filtry pyłowe, złoże adsorpcyjne i oporów przepływu w kanałach. Układ pomiarowy przepływu powietrza i sterowanie napędem wentylatora, zapewnia stały zadany przepływ nawet w sytuacji stopniowego zabrudzania się filtrów pyłowych i zwiększania oporów przepływu.
Komentarze (0)