• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 6

    Koło adsorpcyjne


    Koło adsorpcyjne napełnione węglem aktywnym podzielone jest na sekcje. Ilość sekcji uzależniona jest od rodzaju i koncentracji zanieczyszczeń, czasu emisji itp. W czasie pracy koło adsorpcyjne obraca się z prędkością od 0,5 do 2 obrotów/h.

    Obracające się koło przechodzi przez wydzieloną i uszczelniona strefę desorpcji, podsuwając kolejne sekcje koła do desorpcji. Wielkość strefy desorpcji obejmuje zawsze kilka sekcji koła adsorpcyjnego. Tak wiec, w czasie pracy 90% koła adsorbuje związki organiczne z powietrza, a 10% koła poddawane są desorpcji.

    Po wyjściu sekcji koła ze strefy desorpcji, podejmuje ono znowu pracę adsorpcji związków organicznych ze strumienia głównego. Procesy te prowadzone są równolegle w tym samym czasie. Możliwe jest to, dlatego, iż proces desorpcji następuje wielokrotnie szybciej niż proces adsorpcji.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dzięki tym zjawiskom uzyskujemy transformację stężeń, tzn. ze strumienia powietrza oczyszczanego np. 100.000 m3/h o stężeniu zanieczyszczeń gazowych 300 mg/m3 otrzymujemy w strumieniu powietrza desorpcyjnego 10.000m3/h, stężenie zanieczyszczeń gazowych - 3,0 g/m3.

    Powietrze desorpcyjne z zagęszczonymi związkami organicznymi poddawane jest neutralizacji najczęściej poprzez utlenienie.

    Wiele czynników decyduje także o kształcie instalacji. Bardzo często instalacje dobudowywane są do istniejących już urządzeń emitujących zanieczyszczenia i istnieje konieczność posadowienia instalacji w wolnych miejscach wśród istniejącej zabudowy. Chcąc w sposób najlepszy wykorzystać przeznaczona kubaturę "koła adsorpcyjne" buduje się również w konfiguracji pionowej.

    Budowa koła przystosowanego do przepływów powietrza o strumieniach 100000 m3/h i większych, wymaga specjalnej konstrukcji w celu ograniczenia oporów przepływu zachowując jednocześnie wymagany tzw. " pozorny czas kontaktu"

    Obieg powietrza desorpcyjnego


    Proces desorpcji złoża adsorpcyjnego prowadzony jest w sposób ciągły. Docelowe ustawienia czasów i sekwencji dokonuje się w czasie rozruchu technologicznego.

    Powietrze do procesu desorpcji pobierane jest z oczyszczonego strumienia głównego osobnym wentylatorem. Następnie powietrze to ogrzane jest w wymienniku ciepła do temperatur od 120 do 180°C. Tak ogrzane powietrze skierowane zostaje do strefy desorpcji złoża adsorpcyjnego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...