• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 6

    Przechodząc przez wycinki koła, ciepłe powietrze "wypłukuje" ze złoża adsorpcyjnego związki organiczne zabierając je ze sobą i pozostawiając czysty węgiel gotowy do przyjęcia następnej porcji związków organicznych w procesie adsorpcji. Po wyjściu ze strefy desorpcji, ciepłe powietrze desorpcyjne z zagęszczonymi związkami organicznymi skierowane zostaje do neutralizacji.


    Absorber obrotowy


    Dopalacz termiczny


    Dopalacz kataliczny


    Dopalacz regeneracyjny


    Dopalacz regeneracyjny rewersyjny

    Ochrona złoża adsorpcyjnego przed zapyleniem


    Powietrze z procesów technologicznych zawsze zawiera pewną ilość cząstek stałych. Dotyczy to praktycznie wszystkich branż. Powietrze wyrzutowe z kabin malarskich zawiera cząsteczki farby, powietrze z suszarek zawiera produkty spalania paliw, powietrze z instalacji chemicznych zawiera aglomeraty stosowanych związków chemicznych. Ponadto do potrzeb procesu zużywa się zewnętrzne powietrze oczyszczane dla potrzeb tego procesu. Powietrze zewnętrzne zawiera znaczne ilości cząstek stałych. Dotyczy to terenów przemysłowych jak i obszarów czystych ekologicznie. W tym drugim przypadku znaczący udział w "zanieczyszczeniu" mają pyłki roślinne. Zawartość cząstek stałych w powietrzu ma charakter zmienny, uzależniony od pory roku i wynosi od 0,1 mg/m3 dla obszarów wiejskich do 0,7 mg/m3 dla obszarów przemysłowych i miejskich.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jak opisano we wcześniejszych punktach, o sprawności adsorbentów decyduje wielkość i ilość por w jednostce jego objćtoúci. Wielkoúă makropor jest > 300 Ĺ (0,030 ěm), a mikropor jest < 300 Ĺ (0,030 ěm). Idealnym rozwiŕzaniem byůoby wyůapanie wszystkich czŕstek staůych > 300 Ĺ. W praktyce stosuje się filtry w klasach od F9 (wg EN 779) do kasy H12 (wg EN-1822), które w wystarczający sposób ograniczają zapylenie złoża adsorpcyjnego. Zastosowanie filtrów nie zwalnia od wymogu uwzględnienia współczynnika ograniczenia sprawności zdolności adsorpcyjnej w miarę upływu czasu użytkowania adsorbera, mimo że ograniczenie to jest wielokrotnie mniejsze niż stosowanie adsorberów bez filtrów zabezpieczających.

    Neutralizacja związków organicznych przez utlenienie (spalanie)


    Oczyszczanie ciepłych lub gorących gazów emitowanych z urządzeń technologicznych wymaga zastosowania innych technik, ponieważ metoda adsorpcji nie jest skuteczna. Spalanie jest jedna z najczęściej stosowaną metodą usuwania z gazów odlotowych niebezpiecznych substancji takich jak węglowodory, związki organiczne zawierające siarkę, chlor, fluor itp. Ograniczeniem jest wielkość strumienia powietrza. W praktyce spalanie zanieczyszczeń ogranicza się do strumieni nieprzekraczających 40.000 m3/h. Wskazaniem do zastosowania metody termicznego utleniania jest też wyższe stężenie zanieczyszczeń (> 1,5 g/m3/h).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...