• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 6

    Podstawowymi technikami spalania zanieczyszczeń w oczyszczanym powietrzu są:

  • dopalanie termiczne z dodatkowym Ľródłem ciepła potocznie nazywanym "dopalaniem termicznym"

  • dopalanie termiczne z dodatkowym Ľródłem ciepła w obecności katalizatora potocznie nazywanym "dopalaniem katalitycznym",

  • dopalanie termiczne z dodatkowym Ľródłem ciepła i przy zastosowaniu akumulacyjnej rekuperacji ciepła, potocznie zwanym "dopalaniem regeneracyjnym"

    Dopalacze termiczne - DT


    Termiczna metoda oczyszczania powietrza polega na przepuszczeniu zanieczyszczonego powietrza przez komorę, w której utrzymywana jest temperatura nie niższa niż 750°C przez czas nie krótszy niż 0,6 sek. Źródłem ciepła jest palnik zasilany z zewnętrznej instalacji energetycznej (gaz lub olej). Metoda ta nadaje się do zastosowania przy wszystkich palnych szkodliwych substancjach. Zanieczyszczenia mogą występować w postaci par i gazów. Dopalacze termiczne pracują przy wysokich temperaturach i dlatego są tym bardziej opłacalne im wyższe jest stężenie węglowodorów w oczyszczanym powietrzu. Potencjał energetyczny zawarty w "zanieczyszczeniach" niesionych przez oczyszczane powietrze jest porównywalny z paliwem energetycznym. Wielkość dopalacza termicznego zdeterminowana jest wielkością strumienia oczyszczanego powietrza, ponieważ każda cząsteczka związku organicznego w celu neutralizacji jak niżej:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ca Hb +O2 + N2 = (CO2 + (H2O)d + (N2)e

    wymaga - jak już wspomniano wyżej - przebywania w temperaturze 750°C przez min. 0,6 sek.

    Uzyskane po spaleniu węglowodorów gorące powietrze wylotowe oddaje swoje ciepło na przeponowym wymienniku strumieniowi nieczyszczonego jeszcze powietrza, a w dalszej kolejności innym instalacjom technologicznym. Warunkiem uzyskania poprawnej pod względem ekonomicznym instalacji jest wykorzystanie powstającego ciepła.

    Ciepło to można wykorzystać w procesie technologicznym (suszarki, wyparki, piece, ogrzewanie wody technologicznej, itp.) lub dla celów socjalnych (ogrzewanie hal, ogrzewanie wody socjalnej, itp.)

    Osobnym zagadnieniem związanym z dopalaniem termicznym jest emisja tlenków azotu (NOx). Wzrost emisji w funkcji temperatury dopalania ma charakter funkcji potęgowej. Ze wzrostem temperatury dopalania maleje natomiast emisja węglowodorów. Optymalna temperaturą pracy dopalacza termicznego jest punkt w którym emisje związków organicznych są dostatecznie małe, a emisja tlenków azotu jeszcze akceptowalna. Zazwyczaj, punkt ten znajduje się w okolicach 750°C +/- 25.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...