• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 5 z 6

    Ustawienie temperatury poza tym zakresem musi wynikać z innych potrzeb np.: gdy dopalane są związki organiczne z grupą chlorową. W takich przypadkach optymalny punkt pracy dopalacza wyznacza się doświadczalnie wykonując szereg pomiarów emisji. Temperatury dopalania mogą dochodzić do 1.200°C, a czasy dopalania do 2 sek.


    Procentowa zawartość pyłu atmosferycznego standartowego w rozbiciu na jego wielkości


    Diagram penetracji (w %)cząstek stałych dla różnej klasy filtrów w funkcji średnicy tych cząstek w µm

    Poniżej przedstawiono przykładową standardową budowę dopalacza termicznego o temperaturze dopalania ? 850°C. Dla wyższych temperatur dopalania, budowa komory spalania i współpracujących z nią wymienników ciepła jest projektowana pod względem konkretnego zastosowania i może odbiegać budową od przedstawionego rysunku.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dopalacz termiczny


    Dopalacz kataliczny

    Dopalacze katalityczne przepływowe - DKP


    Dopalacz katalityczny przepływowy zbudowany jest z wstępnego wymiennika ciepła, wymiennika ciepła wewnętrznego (rekuperacyjnego, komory palnika, złoża katalitycznego. Wielkości tych samych elementów w różnych dopalaczach katalitycznych są różne. Uwarunkowane jest to procesem, z którym współpracują, oczekiwaniami, które się przed nimi stawia, dysponowanym miejscem itp.

    Poniżej przedstawiono przykładową budowę dopalacza termicznego katalitycznego o temperaturze dopalania ? 600°C.

    Zanieczyszczone powietrze związkami organicznymi dogrzewane jest na wymienniku ciepła, a następnie skierowane do komory palnika i na złoże katalizatora platynowego, gdzie związki organiczne zostają utlenione do dwutlenku węgla i pary wodnej.

    Ca Hb + O2 + N2 = (CO2)c + (H2O)d + (N2)e

    Zadaniem katalizatora jest obniżenie temperatury konwersji i skrócenia jej czasu. W skutek zmniejszonego zapotrzebowania na energię maleje również zapotrzebowanie na dodatkowe paliwo i powietrze do jego spalania, a w konsekwencji maleje emisja NOx. O wielkości zapotrzebowania na energię w procesie dopalania decyduje różnica temperatur powietrza wejściowego (z zanieczyszczeniami) i wyjściowego (po oczyszczeniu). Dla dopalaczy katalitycznych, szczególnie dopalaczy regeneracyjnych, o których mowa w następnym punkcie niniejszego rozdziału, różnica ta może zawierać się w granicach 40 ÷ 90°C. Energia z utleniania zanieczyszczeń organicznych zawartych w oczyszczanym powietrzu stanowi znaczące jej Ľródło i znacznie ogranicza zapotrzebowanie na energię zewnętrzną potrzebną do efektu konwersji aż do wyłączenia zewnętrznego Ľródła energii. Aby jednak zjawisko takie miało miejsce, potencjał energetyczny zawartych w powietrzu związków organicznych musi wynosić ok. 25 W/m3. Odpowiada to zawartości ok. 2 g/m3 związków organicznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...