Emisja Ω C związków organicznych i emisje NOx w funkcji temperatury spalania zanieczyszczeń w strumieniu powietzra poddanego sposobem termicznego oczyszczania
W pierwszym etapie zanieczyszczone powietrze przechodzi przez wstępny wymiennik nagrzewając się do temperatury ok.150 ÷ 200°C, a następnie w kolejnym wewnętrznym wymienniku podnosi swoją temperaturę do 300 ÷ 400°C. Temperatura ta zazwyczaj wystarcza do potrzymania reakcji autotermicznego dopalania na katalizatorze.
Po przejściu przez katalizator powietrze oddaje swoje ciepło na wcześniej wspomnianych wymiennikach. Do procesu neutralizacji wymagana jest temperatura złoża katalitycznego min. 350°C (dla neutralizacji niektórych związków wymagana temperatura wynosi 600°C).
Temperatura katalizatora podczas konwersji
Palniki gazowy lub olejowy (rzadziej grzałki elektryczne) służą do dogrzania oczyszczanego powietrza do wymaganej temperatury, a także do wstępnego rozgrzania katalizatora przy załączeniu instalacji po okresie postoju.
Dodatkową cechą dopalacza przepływowego jest niższy niż w dopalaczach regeneracyjnych opór przepływu powietrza i stąd też niższe zapotrzebowanie na droższą zazwyczaj (kWhe/kWhc) energię elektryczną do napędu wentylatora przetłaczającego oczyszczane powietrze.Katalityczne oczyszczanie powietrza jest metodą przystosowaną i stosowaną w wielu branżach przemysłowych i procesach technologicznych. Można ją stosować do strumieni powietrza o wielkościach 50.000 m3/h i niskich lub średnich koncentracjach węglowodorów.
Katalizator zbudowany jest z bloków o strukturze plastra miodu. Nośnikiem warstwy katalizującej (najczęściej platyna) jest ceramika lub blacha stopowa. Odporność termiczna takiego pakietu ograniczona jest do 800°C. Żywotność katalizatora określa się na 4-6 lat. Dezaktywacje katalizatorów przyspiesza obecność w przepływającym powietrzu związków metali takich jak ołów, miedĽ, kadm oraz związki siarki.
Tadeusz Purczyński
Biuro Inżynierskie - BODIM
Komentarze (0)