• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    Istotną nowością jest obowiązek zbierania zużytego ścierniwa i zanieczyszczeń do utylizacji. Jest to odpad zaliczony do niebezpiecznych, mimo posiadania nie więcej niż 5% toksycznych zanieczyszczeń. Nie może być jednak deponowany na składowiskach opadów komunalnych oraz wymaga wyższej stawki za jego składowanie. Odpad zużytych ścierniw podlega obowiązkowi utylizowania. Koszt utylizacji ścierniw odpadowych, a zwłaszcza zawierających farby, jest wysoki (nawet do 1 zł/kg). Wynika to z treści ustaw dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

    Ważnym wymogiem dla ścierniw mających zastąpić piaski kwarcowe jest ich niskie pylenie i niska zawartość krzemionki (< 2 % według przepisów BHP oraz < 1 % według norm ISO na niektóre ścierniwa). Wysokie pylenie to nie tylko szybsze zużycie ścierniwa i większa jego ilość konieczna do oczyszczenia 1 m2 powierzchni, ale też wyższe koszty transportu ścierniwa i odpadów ścierniwa oraz większe koszty związane z wentylacją i filtracją.

    Wszystkie wyżej wymienione wymagania mogą spełnić tylko nieliczne ścierniwa pochodzenia naturalnego: korund naturalny (~ 95% Al2O3), mogący być do 20 razy zawracanym i granat almandytowy (Garnet) do 5-krotnego zawracania oraz boksyt kalcynowania (Sibabrasiv) - pod warunkiem jego prawidłowego odwodnienia - (~ 85% Al2O3) do 20-krotnego zawracania.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ścierniwa syntetyczne to przede wszystkim elektrokorund zwykły 95A oraz szlachetny 99A (zbyt jednak drogi), którego można zawracać do 25 razy; karborund popularnie nazywany węglikiem krzemu czarnym 98 C (SiC) - do 10-krotnego zawracania.

    Dla wykonywania powłok antykorozyjnych, których przewidywane narażenie korozyjne jest bardzo wysokie, to jest: o C 5 I (ciężka atmosfera przemysłowa); o C 5 M (ciężka atmosfera morska i nadmorska); o Im 1 (zanurzenie w wodzie słodkiej); o Im 2 (zanurzenie w wodzie morskiej); o Im 3 (zanurzenie w glebie) stosować należy ścierniwa o wyjątkowej czystości, a więc - zawierającego minimalne tylko ilości zanieczyszczeń w postaci soli rozpuszczalnych żelaza, chlorków i siarczanów. Własności takie posiadają jedynie węglik krzemu; elektrokorund zwykły i szlachetny oraz korund naturalny i granat almandytowy (Garnet).

    Dostępne na rynku ścierniwa, np. boksyt kalcynowany (Sibasiv), a zwłaszcza ścierniwa regenerowane, pochodzące z kruszenia zużytych tarcz ściernych spojonych spoiwem ceramicznym pochodzących z tarcz elektrokorundu szlachetnego i zwykłego zwanego "korundem regenerowanym mieszanym" i "regenerowanym zwykłym KU"- tylko z elektrokorundu zwykłego zawierają (~ 80 % Al2O3) z możliwością jego najwyżej 15-krotnego użycia, można używać do mniej odpowiedzialnych prac oraz do matowania kamienia, szkła, renowacji zabytków, drewna i temu podobnych prac.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...