Anodowanie aluminiowych elementów zapewnia doskonałą ochronę antykorozyjną na długie lata i bogatą gamę kolorów
Zakład Rosa to największa w Europie Środkowo-Wschodniej anodownia pod względem długości zastosowanych wanien. Ich wymiar pozwala na anodowanie elementów do 10 metrów długości, gdy standardem w Polsce jest 7 metrów. Anodownia Rosa, która pracuje od maja ub. roku, mieści się w Tychach. Spośród innych anodowni wyróżnia ją ponadto technologia barwienia interferencyjnego, nie stosowana dotąd w Polsce. Pozwala ona na trwałe barwienie anodowanego aluminium w dużo szerszej niż dotychczas palecie kolorów. Barwienie interferencyjne bazuje na złożonych zjawiskach optycznych nakładania się fal światła, zachodzących w odpowiednio zmodyfikowanej i wypełnionej cyną powłoce anodowej.
Anodowanie polega na wytworzeniu na powierzchni metalu metodą elektrochemiczną warstwy tlenkowej. W zależności od przeznaczenia produktu oraz uwzględniając warunki użytkowania, powłoki anodowe wykonuje się w kilku klasach grubości. W anodowni Rosa istnieje możliwość anodowania wyrobów aluminiowych o długości do 10 m. Wymiary użytkowe wanien technologicznych, którymi zakład dysponuje, to 10,5 m długości, 2,5 m głębokości i 0,6 m szerokości. Wanien tych jest 27.Zalety anodowania
- powłoki anodowane są integralnie związane z podłożem, dzięki czemu nie ma możliwości ich złuszczania, odpryskiwania czy rozwarstwienia
- wysoka odporność na promieniowanie UV
- wolne od zjawiska korozji
- dostępność szerokiej gamy kolorów
- dekoracja powierzchni
Anodownia Rosa stosuje m.in. technologię barwienia interferencyjnego, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie szerszej palety kolorów.
Niezawodna ochrona
Proces anodowania można podzielić na etapy: przygotowania powierzchni, właściwego anodowania, opcjonalnego barwienia oraz kończącego proces uszczelniania. Operacje te przeprowadza się w specjalnych wannach technologicznych, zawierających odpowiednie kąpiele. Każda operacja wymaga osobnej wanny. W części wanien dokonuje się operacji płukania wyrobu pomiędzy poszczególnymi procesami zasadniczymi. Powierzchnię obrabianego elementu przygotowuje się wykonując następujące działania: odtłuszczanie, trawienie oraz dekapowanie (rozjaśnianie). Celem tego etapu jest usunięcie z powierzchni bazowej metalu wszelkich zanieczyszczeń, by zapewnić właściwą przyczepność powłoki tlenkowej do podłoża. Tak przygotowana powierzchnia metalu jest już gotowa do następnego etapu. Następuje zatem właściwe anodowanie, czyli kontrolowane wytworzenie warstw tlenku glinu na powierzchni aluminium w procesie elektrochemicznym. Wytworzona w ten sposób powłoka wrasta w 2/3 swojej grubości w powierzchnię metalu i w 1/3 nad nią narasta. Jest znacznie grubsza od naturalnej, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza aluminium przed dalszym utlenianiem się, czyli korodowaniem. Jej porowata struktura pozwala ponadto na trwałe zabarwienie wyrobu metodami elektrochemiczną lub interferencyjną. Barwienie elektrochemiczne polega na obróbce poanodowanego już wyrobu w elektrolicie zawierającym jony cyny. Redukowany w cyklu katodowym metal osadza się na dnie porów powłoki tlenkowej i nadaje trwałe zabarwienie powierzchni aluminium. Uzyskuje się w ten sposób gamę kolorów od jasnych do ciemnych odcieni brązu aż do czerni.
Komentarze (0)