Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 15.02.2012 roku w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR [Dz. U. 2012, poz. 192]. Natomiast bardzo ważna jest projektowana zmiana dotycząca zasad gospodarowania odpadami. Podczas posiedzenia w dniu 25.04.2012 roku Rada Ministrów przyjęła między innymi projekt ustawy o odpadach, który dostosowuje polskie prawo do wymagań UE i porządkuje uregulowania prawne w tym zakresie. Projekt zawiera wiele uproszczeń. Na przykład, definicja odpadów niebezpiecznych zostanie znacznie uproszczona, tzn. odpady niebezpieczne oznaczają odpady wykazujące co najmniej jedną spośród właściwości niebezpiecznych wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o odpadach. Właściwości te to między innymi: "H1"- wybuchowe, "H2"- utleniające, "H4"- drażniące , "H5"- szkodliwe, "H6"- toksyczne, czy "H7"- rakotwórcze. Projektowana zmiana ustawy zawiera informacje o wszystkich sprawozdaniach w gospodarce odpadami. Nie trzeba będzie szukać tych informacji po innych ustawach. Zmniejsza również liczbę decyzji administracyjnych dla podmiotów gospodarczych. Trudno powiedzieć kiedy zakończą się prace legislacyjne. W każdym razie ustawa w nowym kształcie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Z treścią projektu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska www.mos.gov.pl.
W dalszej części artykułu chciałabym podkreślić znaczenie lokalizacji inwestycji związanych ze stosowaniem substancji i mieszanin chemicznych. Przedsięwzięcia polegające na budowie lakierni lub zakładu, gdzie stosowane i magazynowane są substancje chemiczne, mogą mieć znaczący wpływ na: stan powietrza atmosferycznego, wody powierzchniowe i podziemne, na glebę, klimat akustyczny oraz gatunki chronione roślin i zwierząt.
W związku z powyższym, konieczne staje się przeprowadzenie oceny oddziaływania takiej inwestycji na środowisko. Na realizację takiego przedsięwzięcia inwestor musi uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Do wniosku o wydanie ww. decyzji należy dołączyć, w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, raport o oddziaływaniu na środowisko, a w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko ? kartę informacyjną przedsięwzięcia. Informację o tym do jakich przedsięwzięć zaliczymy naszą inwestycję znajdziemy w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9.11.2010 roku [Dz. U. nr 213, poz. 1397]. W par. 2 tego rozporządzenia wymienione zostały przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Wśród tych przedsięwzięć są między innymi:
Komentarze (0)