
Rodzina dysz zbieżno-rozbieżnych
Dysze zbieżno-rozbieżne Venturiego lub de Lawal-Venturi posiadają swobodny, nie wytracający energii ścierniwa ani sprężonego powietrza dopływ do wnętrza dyszy oraz rozszerzający się stopniowo ku wylotowi wylot dyszy. Sprzyja to uporządkowaniu turbulentnego wypływu powietrza w laminarny (uporządkowany). Dłuższe dysze Venturiego (powyżej 175 mm) pozwalają na dalszy wzrost wydajności obróbki do około 40 proc. w stosunku do dysz krótkich. W przypadku stosowania natomiast dłuższych dysz cylindrycznych, wzrost wydajności czyszczenia jest niezauważalny a spada jedynie nieznacznie zapotrzebowanie powietrza.
Odmiany dysz Venturiego opracowane przez BORIDE różnią się kształtem wewnętrznym, długością i proporcjami pomiędzy częścią wlotową (zbieżną), częścią środkową oraz częścią wylotową (rozbieżną) oraz kształtem przekroju wewnętrznego:
1. Dysze proste (walcowe) tworzą zwarty centralny ślad obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni. Są lepsze do mniejszych prac w rodzaju czyszczenia spawów, miejscowego usuwania zgorzeliny walcowniczej, albo do rozcinania kamieni i innych materiałów.2. Dysze Venturiego (zbieżno-rozbieżne) tworzą szerszy ślad obróbki, taki jak przy 100-proc. wzroście ciśnienia. Charakteryzują się większą produkcyjnością przy pracy na większych powierzchniach.
3. Długie Venturi XL (zbieżno-rozbieżne) powiększają produkcyjność o 40 proc. w porównaniu do dysz prostych, jednocześnie zużycie ścierniwa może być zredukowane też o mniej więcej 40 proc. Podwójny Venturi i szeroki Throat to ulepszona wersja długiego Venturi.
4. Podwójne Venturi może być uważana za dwie dysze Venturi z przerwą zawierającą dziury pomiędzy nimi, które zasysają dodatkowe powietrze do drugiego członu dyszy. Końcówka wyjściowa jest także szersza niż w dyszy standardowej.
Obie modyfikacje pomagają powiększyć rozmiar śladu obróbki strumieniowej i minimalizują stratę ścierniwa oraz podwyższają szybkość wylotu ziaren ściernych z dyszy.5. Szeroki Venturi (Throat) cechuje szeroki wlot do dyszy i wylot z niej, co powoduje większe rozproszenie ścierniwa. Pozwala ona na 15-proc. powiększenie produkcyjności w stosunku do konwencjonalnych dysz Venturi o mniejszym rozchyleniu wejścia do dyszy i wyjścia z niej.
Szerokim rozproszeniem śladu ścierniwa cechują się także specjalne dysze BAZOOKA®. Używana przy wyższych ciśnieniach sprężonego powietrza, osiąga wydajność do 60 proc. większą od wzorca standardowej dyszy Venturiego (z niższym rozchyleniem wejścia i wyjścia dyszy). Dobrze też posiadać dysze kątowe, ułatwiające dostęp do niedostępnych, zwartych miejsc, jak na przykład w kratach, za narożnikami, albo we wnętrzu otworu lub rury. Wielu operatorów, nie posiadając szerokiego asortymentu dysz, traci wiele ścierniwa i czas przeznaczony na obróbkę strumieniowo-ścierną, otrzymując przy tym niewielką ilość oczyszczonej powierzchni. Stosując przemiennie dysze kątowe szybko odzyskuje się stracony czas na wymianę dysz i ogólny czas pracy zmniejsza się. Dla zapewnienia trwałości dysz i zależnie od tworzywa stanowiącego roboczą wewnętrzną część dyszy są one okrywane płaszczem zewnętrznym aluminiowym (z węglika boru, wolframu i krzemu i sialonu), gumowym z węglika wolframu bądź poliuretanowym z węglika krzemu. Osłona metalowa jest konieczna, zwłaszcza dla dysz z węglika boru, gdyż są one kruche i nieodporne na uderzenie.