• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(60)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 5

    Obniż koszty malowania farbami opartymi na bazie rozpuszczalników

    W ostatnim numerze lakiernictwa pisałem na temat wprowadzania oszczędności w procesach malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Pytacie Państwo „jak można zredukować koszty wykończenia powierzchni w przypadku, gdy stosujecie farby oparte na bazie rozcieńczalników i nie możecie zastosować farb wodorozcieńczalnych”? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te zagadnienie.

    Dobór odpowiedniej technologii aplikacji to podstawa sukcesu. Technologie aplikacji ciekłych podzieliłem ze względu na kryterium efektywności przenoszenia farb i lakierów podczas aplikacji na detale o nieskomplikowanej budowie, gdzie przetrysk, czy też inaczej mgła lakiernicza (z ang. overspray) stanowi stratę materiałów malarskich i lakierniczych - na następujące techniki aplikacji:

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    - Pneumatyka konwencjonalna - straty 50% overspray, do tej pory najbardziej popularna technika aplikacji ze względu na dużą elastyczność zastosowań i niską cenę zakupu urządzeń. Zapotrzebowanie powietrza dla jednego pistoletu wynosi około 500 l/min., prędkość zatomizowanego strumienia farby wynosi około 11 m/sek. Zastosowanie - malowanie i lakierowanie dekoracyjne. Stosowana niejako z przymusu z uwagi na swoje właściwości. Niezbitym jej atutem jest doskonała atomizacja bejc, farb, lakierów i możliwość nakładania na mokro niezwykle cienkiej powłoki od 15 mikronów (aplikacja manualna). Niezastąpiona podczas wybarwiania powierzchni drewna bejcami acetonowymi i spirytusowymi, lakierowania i malowania szkła, tworzyw sztucznych, jak również refinish.

    Lepkości robocze stosowanych materiałów malarskich i lakierniczych to od 15 do 80 sekund KF4 (kubek forda 4 mm).

    Zasilanie pistoletów: grawitacyjne (kubek górny), podciśnieniowe (kubek dolny), ciśnieniowe z pompy tłokowej lub membranowej, jak również ze zbiornika ciśnieniowego.

    742075.jpg

    Linia automatyczna wyposażona w system automatycznej zmiany kolorów, urządzanie dozująco-mieszające.

    - Pneumatyka niskociśnieniowa - straty od 25% do 40% overspray, popularna technika aplikacji, bardzo często nie jest stosowana zgonie z zaleceniami nastawów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania; czyli lakiernicy i malarze nie stosują właściwych ciśnień podczas aplikacji, zasilanie urządzeń nie spełnia wymogów przewidzianych dla tych aplikacji. Optymalne nastawy i parametry to dostarczenie sprężonego powietrza w ilości od 600 do 900 l/min. oraz praca w zakresie ciśnień od 1, 5 do 2, 5 barów. Prędkość wylotowa zatomizowanego strumienia farby wynosi około 7 m/sek. Podstawowe symbole tych technik aplikacji to: HVLP, LVLP, VLP, LP. Zastosowanie - malowanie i lakierownie dekoracyjne. Zaletą tej technologii jest niewątpliwie lepsza efektywność wykorzystania farb i lakierów, ale ma ona pewne wady; ograniczenie lepkości materiałów malarskich i lakierniczych od 15 do 40 sekund KF 4, duże zapotrzebowanie przepływu sprężonego powietrza, mała elastyczność podczas pracy na jednym rozmiarze dyszy dla różnych materiałów o różnej lepkości. Metoda sprawdza się podczas malowania i lakierowania seryjnego dla wartości powłok aplikowanych na mokro o grubościach od 20 do 50 mikronów. Cechą charakterystyczną dla metody niskociśnieniowej jest efekt lekkiej skórki pomarańcza. Wykorzystywana najczęściej w przemyśle samochodowym, ceramicznym, meblarskim.

    WYDANIE 4(60)/2009