
Zasilanie pistoletów: grawitacyjne (kubek górny), podciśnieniowe (kubek dolny), ciśnieniowe z pompy tłokowej lub membranowej, jak również ze zbiornika ciśnieniowego.
- Hydrodynamika Airless - straty 40% overspray, prędkość wylotowa zatomizowanej farby wynosi około 1,2 m/sek. Zakres ciśnień atomizacji w teorii od 130 do 500 bar. Same pistolety nie zużywają sprężonego powietrza; pompy do zasilania pistoletów Airless potrzebują od 300 do 1200 l/min. (zależy od wielkości pompy i oczekiwanej wydajności w przypadku pomp napędzanych pneumatycznie). Jest to metoda bardzo szybka, wydajna i bezkompromisowa, popularna w przemyśle; malarze często aplikują farbę z dużej odległości nastawiając sprzęt na wyrost i dzięki temu nie muszą ręką śledzić prostopadle malowanych detali (niektórzy potrafią malować z odległości od 80 do 100 cm! Ma to bezpośrednie przełożenie na większe zużycie farb). Zastosowanie - głównie podczas aplikacji farb antykorozyjnych i ogniochronnych w przemyśle stoczniowym, konstrukcji stalowych, produkcji zbiorników do transportu chemii, popularne również w budownictwie. Aplikacja powłok na mokro od 80 do 1000 mikronów, zakres lepkości materiałów malarskich od 15 do 150 sekund DIN 8 (kubek do pomiaru lepkości DIN 8 mm) i więcej. Zasilanie pistoletów: pompy tłokowe lub nurnikowe napędzane pneumatycznie, pompy tłokowe, membranowe i zębate napędzane elektrycznie oraz pompy tłokowe napędzane spalinowo.
Pistolet hydrodynamiczny w osłonie powietrza AC 2100.
- Hydrodynamika Airless + powietrze osłonowe (najbardziej znane nazwy to AIRMIX, AIR COMBI, AIR- COAT) - straty od 18% do 22 % overspray, jest to technika coraz bardziej doceniana, idealna do malowania i lakierowania przemysłowego stali i drewna. W porównaniu z AIRLESS-em dla malarzy bardziej wymagająca, a dla inwestorów bardziej przyjazna ze względu na oszczędności i jakość wymalowań. Prędkość wylotowa zatomizowanej farby wynosi około 0,7 m/sek., zapotrzebowanie powietrza dla pistoletu około 150 l/min., a dla pomp od 180 do 600 l/min. (zależy to od wielkości pompy i oczekiwanej wydajności w przypadku pomp napędzanych pneumatycznie). Techniki aplikacji wspomagane elektrostatycznie - straty od 9% do 20% overspray, przy założeniu, iż warunki i instalacja spełniają wszystkie niezbędne normy, w zależności od zasilania: pneumatyka niskociśnieniowa czy może hydrodynamika (wszystkie ww. techniki aplikacji mogą być wspomagane elektrostatycznie). Dla otrzymania optymalnego efektu elektrostatycznego powinno się pracować z farbami w zakresie lepkości od 20 do 60 sekund CF4, ale dopuszczalną górną granicą jest około 140 sekund CF4. Ważnym czynnikiem determinującym możliwość stosowania elektrostatyki jest rezystywność farby dla większości optymalna zawierająca się od 5 do 50 mega omów. Zasilanie pistoletów: pneumatyczne pompy tłokowe i membranowe, zbiorniki ciśnieniowe, pompy elektryczne zębate.