• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(53)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    System „ECO-CROSS” - oszczędność paliwa w kabinach lakierniczych. Czy to się opłaca? - część 2

    Okres grzewczy, a wraz z nim najniższe temperatury zewnętrzne, mamy za sobą. Korzystając z chwili wytchnienia dla właścicieli lakierni, w pokrywaniu kosztów ponoszonych na ogrzewanie kabin lakierniczych, pragniemy kolejny raz poddać pod rozwagę wykorzystanie systemów odzysku ciepła ECO-CROSS.

    W poprzednim artykule z serii „Odzysk energii cieplnej” skupiliśmy się na wyjaśnieniu zasady działania krzyżowych wymienników ciepła oraz ocenie ich zalet i wad przy stosowaniu w połączeniu z kabiną lakierniczą. Tym razem postaramy się wyliczyć, jakie oszczędności generuje ECO–CROSS. Zanim jednak przystąpimy do wyliczeń, przypomnijmy do czego służy i jak działa.

    565273.jpg

    Rekuperator.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jak już wcześniej wspominaliśmy, działanie systemu ECO-CROSS opiera się na wykorzystaniu krzyżowego wymiennika ciepła. Najczęściej wykorzystywane są one przy realizacji odzysku energii w układach wentylacji pomieszczeń, budynków itp. – od pewnego czasu są coraz bardziej popularne w przemyśle. Systemy krzyżowe do odzysku ciepła ECO–CROSS mogą być stosowane w każdej dziedzinie przemysłu, gdzie duże ilości ciepłego powietrza wyrzucane są bezpowrotnie do atmosfery.

    565274.jpg

    Przepływ powietrza w kabinie lakierniczej w fazie lakierowania.

    Działanie ECO–CROSS opiera się na wymianie ciepła pomiędzy dwoma strumieniami powietrza: ciepłe powietrze odprowadzane z kabiny lakierniczej oddaje energię cieplną powietrzu zasysanemu z zewnątrz, wstępnie je ogrzewając, dążąc do wyrównania temperatur między nimi. Daje to efekt wstępnego podgrzania powietrza przed przejściem przez blok grzewczy. Dzięki temu wydatek energetyczny potrzebny do ogrzania powietrza wewnątrz kabiny do zadanej temperatury jest dużo mniejszy, a co za tym idzie – koszty z tym związane.

    565275.jpg

    Temperatury powietrza na poszczególnych wyjściach wymiennika ECO-CROSS.

    Na sprawność wymiennika ciepła, czyli jego zdolność do przekazywania energii pomiędzy dwoma strumieniami powietrza wpływa wiele czynników. Idealny wymiennik to taki, który przekazywałby 100 proc. energii cieplnej z ciepłego odprowadzanego z kabiny lakierniczej powietrza, powietrzu doprowadzanemu do lakierni. Rzeczywiste wymienniki krzyżowe ECO-CROSS przy właściwym doborze do parametrów kabiny lakierniczej posiadają sprawność rzędu 60-70 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem. Dla porównania: wymienniki glikolowe stosowane do tych samych celów, gdzie przekaźnikiem energii jest ciecz osiągają sprawność rzędu 45 proc. Należy zaznaczyć, że bardzo istotne jest właściwe dobranie odpowiedniego wymiennika dla określonego przepływu powietrza wyrażanego w m3/h, oraz jego gabaryty. Jednak najważniejsze pytanie pozostaje nadal bez odpowiedzi: ile można zaoszczędzić stosując krzyżowy odzysk ciepła ECO–CROSS?

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ sonders 1 ponad rok temu Trochę z innej beczki. Jakie proponujecie rozdzielcze do podłogówki? Czy coś z tego - https://sterownikitech.pl/rozd... ? Ewentualnie jakie inne powinny zrobić różnicę? Chodzi o trwałe rozwiązanie na lata.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji