• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    11 dni temu  21.03.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Po sukcesie siódmej edycji Ogólnopolskiego Katalogu Rynku Obróbki Powierzchni, kolejne jego wydanie uwzględni zmieniające się zapotrzebowanie rynku oraz spełni się w roli fachowego źródła informacji. Znajdzie się tutaj także przegląd ofert czołowych producentów i dystrybutorów linii lakierniczych, urządzeń aplikacyjnych, farb, chemii i innego wyposażenia dla lakierni.

    Branża obróbki powierzchni na przestrzeni ostatnich lat zrobiła wiele, aby zmniejszyć uciążliwość stosowanych technologii na środowisko. Wyeliminowano chrom sześciowartościowy, który nie tylko miał negatywne skutki na przyrodę, ale i udowodniono mu działanie rakotwórcze. Dostępne są nowoczesne, ekologiczne metody obróbki chemicznej, które są alternatywą dla fosforanowania. Te produkty wolne od fosforanów z powodzeniem zastępują tradycyjne procesy przygotowania powierzchni. Są nie tylko przyjazne środowisku, ale i gwarantują wysoką jakość.

    Kolejnym przykładem są farby i lakiery wodorozcieńczalne śmiało konkurujące z mało ekologicznymi rozpuszczalnikowymi. Jeszcze parę lat temu, rodzaj zastosowanego rozpuszczalnika był wyznacznikiem trwałości powłok lakierowych. Produkty rozpuszczalnikowe były trwalsze i tworzyły ładniejsze powłoki. Obecnie farby wodorozcieńczalne nie ustępują produktom rozpuszczalnikowym, a dodatkowo posiadają wiele zalet: są przyjazne dla środowiska oraz ludzi i nie wydzielają intensywnego zapachu.

    Ekologiczne są także farby z dużą zawartością części stałych, których stosowanie wpływa na niższe ich zużycie. Dzięki temu do atmosfery trafia znacznie mniej Lotnych Związków Organicznych. Pozbawione są ich natomiast farby proszkowe, uznawane za produkty „zielone”.

    Ale i w tej dziedzinie w ciągu ostatnich lat dokonano wielu modyfikacji. Przede wszystkim proszki są już wykorzystywane nawet w takich branżach, które dotąd były zdominowane przez lakierowanie ciekłe. Ponadto powszechnie stosowane są produkty o niskiej temperaturze utwardzania, co przynosi realne oszczędności w zakładzie, ale i przyczynia się do niższej emisji dwutlenku węgla. Dzięki coraz częstszemu używaniu do produkcji farb proszkowych surowców pochodzenia biologicznego czy plastiku z recyklingu, a nawet opon wycofanych z eksploatacji mają one jeszcze bardziej zrównoważony charakter. A możliwość ponownego ich wykorzystania wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym.

    Również w przypadku sprzętu aplikacyjnego zrobiono wiele, aby był on bardziej wydajny, precyzyjny i dokładniejszy w nakładaniu powłok, co przekłada się na niższe zużycie farb, a więc i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

    Oczywiście często są to droższe technologie. Ale na każdy projekt trzeba spojrzeć całościowo. Optymizacja pracy lakierni nie polega na zastosowaniu najtańszych rozwiązań, lecz takich technologii i produktów, które zagwarantują wysoką jakość powłoki, przy ograniczeniu energii i innych zasobów, a dodatkowo wszystkie procesy będą jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Nie bez znaczenia jest też większa świadomość ekologiczna, zarówno producentów, jak i samych konsumentów.