W malarniach instaluje się także coraz częściej systemy do wykrywania rozpuszczalników. W tym celu w pomieszczeniu rozmieszcza się specjalne czujki, które w sposób ciągły mierzą stężenie rozpuszczalników. Takie systemy wykluczają niebezpieczeństwo wybuchu w malarni, zwłaszcza gdy są sprzężone z układem sterującym pracą malarni.
Kontrola jakości
Wymagania odnośnie przygotowania powierzchni i jakości powłok stale rosną. W ślad za tym rozwijają się metody kontroli jakości. Większość procedur opisana jest w normach. Obserwuje się ich stałe udoskonalanie. Największy rozwój jest i zapewne będzie w przyszłości w zakresie sprzętu pomiarowego. Duże możliwości wynikają głównie z wykorzystywania coraz nowocześniejszych mikroprocesorów. Pozwalają one na wykonywanie dużych ilości pomiarów, ich gromadzenie i szybką obróbkę. Cechy te są szczególnie przydatne przy pomiarach grubości powłok. Malejące ceny przyrządów powodują, że ich posiadanie staje się powszechne. Rośnie też świadomość inspektorów. Firmy powszechnie kierują pracowników na szkolenia w zakresie kontroli jakości.
Podsumowanie
Postęp w dziedzinie czyszczenia powierzchni i nakładania powłok jest głównie wymuszany przez stale rosnące wymagania odnośnie ochrony środowiska i jakości powłok, przy jednoczesnym dążeniu do obniżania kosztów zabezpieczania konstrukcji. Wśród obserwowanych trendów na szczególną uwagę zasługuje optymalizacja technologii, a przede wszystkim dostosowanie jakości do rzeczywistych potrzeb podyktowanych przewidywanym czasem i warunkami eksploatacji konstrukcji. Widoczne jest również inwestowanie w urządzenia dostosowujące do obowiązujących przepisów, głównie w zakresie eliminowania szkodliwych odpadów. Wraz ze wzrostem kosztów pracy należy także oczekiwać inwestycji ograniczających pracochłonność.
Andrzej Brandt
Anticorr
Komentarze (0)