TecTalis – nowa technologia zamiast fosforanowania
Firma Henkel od lat znana jest na całym świecie jako lider w procesach chemicznego przygotowania powierzchni. Wobec zmieniających się wymagań przemysłu, wprowadzane są nowe technologie obróbki konwersyjnej.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku zostały wprowadzone produkty Alodine 2840 i Alodine 5800 opracowane na potrzeby obróbki aluminiowych nadwozi samochodów. W 2002 roku została opracowana technologia Bonderite NT-1 (w Polsce wprowadzona w 2005 roku), znana także pod obiegową nazwą jako nanoceramika. Zastępuje ona proces fosforanowania żelazowego z pasywacją lub może być stosowana także w miejsce niektórych procesów fosforanowania cynkowego. Bonderite NT-1 okazał się sukcesem dzięki: wysokiej jakości, prostocie prowadzenia procesu, jego stabilności oraz niskich kosztach całego procesu.
TecTalis – założenia technologii
Po sukcesie Bonderite NT-1 dalsze prace badawcze poszły w kierunku opracowania technologii, która spełniłaby rygorystyczne wymagania przemysłu samochodowego. Technologia ta miała jednocześnie być przyjazna dla środowiska – eliminując lub znacząco ograniczając istniejące zagrożenia, a także zmniejszając zapotrzebowanie na energię w procesie przygotowania powierzchni i związaną z tym emisją dwutlenku węgla. Kolejnym założeniem było ograniczenie kosztów całego procesu, tak aby wprowadzenie nowej technologii miało silne ekonomiczne uzasadnienie. Na bazie takich założeń powstała nowa technologia TecTalis. Nazwa odzwierciedla cel, jaki postawili sobie jej twórcy: połączenie wysokiej technologii (Tec), z wysoką odpornością antykorozyjną i bezpieczeństwem procesu (Talis – gec. dach, ochrona).
Etapy
Technologia TecTalis może być stosowana na wszystkich istniejących liniach fosforanowania cynkowego. Proces składa się z 6 etapów:
1. Odtłuszczanie
2. Płukanie
3. Płukanie wodą demineralizowaną
4. TecTalis
5. Płukanie
6. Płukanie wodą demineralizowaną
Podstawy procesu
Proces fosforanowania cynkowego dla przemysłu motoryzacyjnego składa się z co najmniej 7 etapów, spośród których mamy aż 4 strefy kąpieli aktywnych, których parametry wpływają na jakość końcową. W technologii TecTalis mamy tylko dwie strefy aktywne: odtłuszczanie i obróbkę konwersyjną. Znacznie upraszcza to kontrolę procesu, zmniejsza ilość mierzonych parametrów. Proces jest łatwy do prowadzenia i zapewnia wysoką stabilną jakość. Fosforanowanie cynkowe, poprzez wielość stref aktywnych stosowanych produktów i mierzonych parametrów, jest najbardziej skomplikowanym procesem przygotowania powierzchni przed malowaniem. Pozwala uzyskać bardzo dobre wyniki, ale w bardzo wąskim zakresie parametrów. Nawet niewielka zmiana warunków procesu: materiału podłoża lub parametrów może spowodować gwałtowny spadek jakości. Opracowane są warianty procesu zarówno zanurzeniowego, jak i natryskowego. Proces prowadzony jest w temperaturze otoczenia. W natrysku czas procesu to od 30 do 90 sekund, w zanurzeniu od 30 do 180 sekund, choć jeśli jest to potrzebne, proces można prowadzić przy znacznie dłuższych czasach. pH w procesie wynosi pomiędzy 3,8 do 4,8.
Komentarze (0)