• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 6

    Malowanie proszkowe dla opornych - część III

    Temat oszczędnego malowania farbami proszkowymi jest co prawda aktualny zawsze, ale szczególnie zwracamy uwagę na ponoszone koszty wtedy, gdy wisi nad nami widmo coraz bardziej pustego portfela zamówień. Okazuje się, że niemal zawsze mamy wiele do zrobienia, tak w organizacji pracy, jak i w optymalizacji samego procesu nakładania powłok.

    Poza tym zawsze w czasie kryzysu wzrasta aktywność osób mających do zaoferowania „nowatorskie” produkty, dające „gwarancję” daleko idących oszczędności. Niestety, w chwili decyzji o wyborze tej lub innej farby zbyt często jedynym argumentem jest cena zakupu. Dlatego też może warto, zwłaszcza teraz, przypomnieć sobie jak to właściwie jest z relacją ceny do jakości w powłokach proszkowych.

    Z czego produkuje się arbę proszkową?

    Pytanie wydaje się z gruntu banalne. Jednak bardziej dokładne poznanie z czego jest wytwarzana farba proszkowa pozwala zrozumieć jak różne mogą być, zdawałoby się na pierwszy rzut oka, takie same produkty. Pomimo stałego rozwoju przemysłu surowców chemicznych najbardziej popularnymi surowcami do produkcji termoutwardzalnych farb proszkowych (to te farby co utwardzają się w podwyższonej temperaturze) są następujące żywice:

    - Mieszanki żywic poliestrowych i epoksydowych używane do produkcji farb przewidzianych do użytkowania wewnątrz pomieszczeń, bez ekspozycji na warunki atmosferyczne

    - Żywice używane do produkcji farb poliestrowych wykorzystywanych jako powłoki ochronne na zewnątrz pomieszczeń, odporne na działanie warunków atmosferycznych i promieniowania ultrafioletowego. Bardzo duża popularność produktów opartych na wymienionych surowcach wśród wykonawców powłok ochronnych powoduje stały wzrost podaży ze strony wytwórców. Rynek, ze względu na coraz wyraźniejszą przewagę zdolności produkcyjnych nad popytem, jest okresowo niestabilny i staje się coraz bardziej konkurencyjny. Coraz więcej firm, aby przetrwać stara się szukać prostych rozwiązań, oferując farby proszkowe w coraz niższych cenach, przemilczając wpływ zmian w recepturze na rzeczywistą jakość produktu. Walka cenowa nie jest jedynie oznaką zastosowania niższej marży czy obniżenia kosztów wytwarzania, ale równie często jest rezultatem zastosowania tańszych i gorszych surowców czy odstępstw jakościowych w technologii wytwarzania.

    671dsc00038.jpg

    Warto poszukać oszczędności w samej organizacji pracy lakierni, jak i zoptymalizować proces nakładania powłok. Fot Julian Ciesielski

    Zawartości procentowe poszczególnych składników w farbach proszkowych opartych na wspomnianych żywicach mogą wyglądać następująco:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...