• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 6

    - Poprawnie zaprojektowany i sprawnie działający system odzysku farby

    - Właściwie i racjonalnie ułożony plan produkcji wydłużający malowane serie przy możliwym obniżeniu konieczności zmian kolorów

    Wpływ receptury na własności użytkowe produktu

    Farba proszkowa jako gotowy produkt jest obrazem kompromisu. Z jednej strony są oczekiwania odbiorcy spodziewającego się odpornych chemicznie i elastycznych powłok porównywalnych optycznie z tymi, jakie można uzyskać za pomocą farb ciekłych. Z drugiej strony mamy wymagania rynkowe oraz techniczne i technologiczne możliwości producenta. Jeśli kompromis uda się, to otrzymamy właściwie opracowaną recepturę zapewniającą:

    - Dobre ładowanie się podczas napylania pozwalające na równomierne pokrycie detalu, nawet o rozwiniętych kształtach, a jednocześnie ograniczenie ilości farby w systemie odzyskowym (większa efektywność osiadania proszku)

    - Dobrą rozlewność zapewniającą ograniczenie do minimum efektu skórki pomarańczowej

    - Dobre, równomierne pokrycie powierzchni przy standardowo zalecanej grubości powłoki

    - Wysoki procent efektywnego wykorzystania farby przy minimalizacji strat w systemach odzyskowych.

    Tak można przedstawić cel, do którego byłoby dobrze gdyby dążyli wszyscy producenci. W rezultacie na rynku byłyby tylko dobre jakościowo produkty. Rzeczywistość sprowadza nas jednak na ziemię i na co dzień mamy do czynienia z następującymi kłopotami z farbą proszkową, wywołanymi źle rozumianą oszczędnością:

    - Zbyt duża zawartość wypełniacza w farbie powoduje zwykle jej niedostateczną rozlewność (jeden z powodów powstawania skórki pomarańczowej). Dodatkowo występującym efektem jest również pogorszenie się własności elektrycznych farby prowadzące do zmniejszenia skuteczności ładowania. Zwiększa się w związku z tym ilość farby powracającej do powtórnego wykorzystania (odzyskowej), co dodatkowo utrudnia utrzymanie stabilnych parametrów malowania.

    - Niedostateczna pigmentacja powoduje złe krycie. Farba proszkowa staje się częściowo transparentna (prześwituje podłoże) i dla uzyskania właściwego efektu wizualnego niezbędne jest zwiększanie grubości napylanej warstwy. W przypadku konieczności stosowania drogich pigmentów organicznych (farby w odcieniach: żółtych, czerwonych, pomarańczowych czy fioletowych) problem właściwej jakości krycia jest szczególnie dobrze znany. Stąd, pomimo zakazu stosowania, traktowanych obecnie jako trucizny, pigmentów nieorganicznych (związki ołowiu, kadmu i chromu), nadal możemy znaleźć dostawców oferujących farby w „drogich” kolorach za „pół ceny”. W innych przypadkach, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt krycia, zalecane jest stosowanie podkładu maskującego kolor podłoża.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...