Stan - trójwartościowa pasywacja - ZnNi
- Zn Ni + pasywacja transparentna
- Zn Ni + pasywacja transparentna + uszczelnienie
- Zn Ni + pasywacja grubopowłokowa
- Zn Ni + pasywacja grubopowłokowa + uszczelnienie
- Zn Ni + pasywacja czarna + uszczelnienie
Cynk - nikiel
Katodowa ochrona przeciwkorozyjna z wysokim stopniem ochrony. Powłoki stopowe Zn Ni (12 - 15 proc. Ni) dobrze się zachowują w odniesieniu do korozji materiału podłoża. Uzyskuje się prawie zawsze >1.000 h bez czerwonej korozji. Ponadto jest lepsza odporność korozyjna przy obciążeniach cieplnych (aż do ok. 150°C). Zn Ni – powłoki z trójwartościową pasywacją oferuje się jako powłoki transparentne albo czarne. Pasywacja transparentna wykazuje mniej albo więcej silnie wyraźną iryzację. Wartość barwna powierzchni może się wahać od srebrno-jasnej przez stalowo-niebieską aż do silnie iryzującej. Poprzez użycie bezbarwnego uszczelniacza się wartość ochronna. Części mają neutralny, metaliczny odcień barwy.
Cynk - żelazo
Trójwartościowe pasywacje w powłokach stopowych Zn Fe. Powłoka Zn Fe z zastosowaniem pasywacji grubopowłokowa przejawia się iryzacją barwy i wysoką wartością ochronną, które nadają się do zastąpienia chromianowania żółtego. Iryzacyjna barwa może być bardzo wyraźna w zależności od zawartości Fe w powłoce. Czarne powłoki wytwarza się z bardzo dobrą jakością barwy w procesie pasywacji trójwartościowych. Aby uzyskać ochronę przeciwkorozyjną należy je dodatkowo uszczelnić. Uszczelniacze wykonuje się przeważnie z przeźroczystych, bazujących na wodzie produktach. Dla materiałów sypkich stosuje się także czarne pigmentowane rodzaje uszczelnienia. Uzyskuje się wartości ochronne pomiędzy 240 i 480 godz. bez korozji cynku. Czarno pigmentowane rodzaje uszczelnień nie mogą być aplikowane w przelocie w bębnie. Aplikacja musi się odbywać zewnętrznie w koszach, najlepiej w specjalnych zanurzeniowych wirówkach odśrodkowych. Zastosowanie czarno pigmentowanych rodzajów uszczelnienia jest problematyczne dla technologii zawieszkowej.
Stan – trójwartościowa pasywacja – Zn Fe- Zn Fe + pasywacja grubopowłokowa
- Zn Fe + pasywacja grubopowłokowa + uszczelnienie
- Zn Fe + pasywacja czarna + uszczelnienie
Pasywacja grubopowłokowa
Jako zastępstwo za sześciowartościowe chromianowanie żółte stosuje się w wielu przypadkach tak zwaną pasywację grubowarstwową (grubo powłokową). Temperatura robocza jest często wysoka (30 - 60°C). Dodatkowo pracuje się z wysokim stężeniem i długim czasem w zanurzeniu (40 - 90 s). W wielu przypadkach uzyskuje się taką samą ochronę albo lepszą niż przy chromianowaniu żółtym. Jest jednak wiele przypadków, gdzie nie można uzyskać pożądanej wartości ochronnej. Przyczyną tego jest najczęściej zły materiał podłoża: pory, zadziory po procesie tłoczenia, ostre krawędzie, defekty.
Komentarze (1)