Często wyposażamy nasze mieszkania w urządzenia np. audio robione na zamówienie. W takim przypadku całość musi wyglądać nieprzeciętnie. Tutaj jako ciekawostkę mogę zaprezentować nóżki pod sprzęt audio wykonane ze stali, ale wykończone w czarnym chromie fot. 5. Zwykle tego typu elementy sprzętu audio w skali masowej są wykonane z tworzywa lub anodowanego aluminium. Warstwy z czarnego chromu stosuje się stosunkowo rzadko. Wpływ na to ma właściwość kąpieli do czarnego chromowania tj. mała jej wgłębność, uciążliwość jej prowadzenia oraz cena takiej kąpieli. W przeciwieństwie do zwykłego „jasnego „ chromu, dobrej kąpieli do chromowania na czarno sami nie zrobimy. Ustalenie składników dodatków do czarnego chromu przekracza możliwości zwykłej galwanizerni. Tutaj musimy się zwrócić do specjalistycznych firm oferujących dodatki do kąpieli galwanicznych. Otrzymamy dobrej jakości składniki, wskazówki eksploatacyjne oraz co chyba najważniejsze pomoc w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów.
Fot.4. Gałka meblowa wykończona w miedzi
Kąpiel do czarnego chromowania mimo wszystko ma pewne zalety. Mimo ze kąpiel tego typu pracuje przy wyższym natężeniu prądu to trudno jest przypalić krawędzie detalu, a jeżeli już to stosunkowo łatwo dają się wypolerować, czego nie można powiedzieć o powłokach z jasnego chromu.
Marzeniem większości z nas jest posiadać taki dom, który jest niepowtarzalny i jedyny. Mimo licznej literatury dotyczącej nowoczesnego(futurystycznego) wystroju i projektowania, coraz częściej sięgamy do antykwariatów gdzie odnajdujemy przepiękne przedmioty. Niestety zazwyczaj są to stare, zaniedbane elementy, które wymagają renowacji.
Fot.5. Nóżki pod sprzęt audio wykonane ze stali, ale wykończone w czarnym chromie
W ramach swojej działalności galwanicznej współpracuję z zakładami zajmującymi się renowacją starych mebli. I tutaj zależnie od życzenia klienta stosuje się różne powłoki. Przykładem takiego mebla może być wieszak na ubrania fot. 6. Cały mebel miał usunięty i wymieniony stary fornir. Powłoki galwaniczne na elementach metalowych zostały poddane renowacji. Wszystko zostało tutaj pochromowane łącznie z zawiasami do schowka. W przypadku przystosowywania elementów wykonanych współcześnie do starych mebli należy zwrócić uwagę na powłokę, jaką ma dany detal. Taki problem wystąpił w przypadku chromowania mosiężnych, wykonanych obecnie zawiasów do schowka. Wprawdzie z zawiasu widoczna jest sama oś, ale całość i tak musiała zostać pochromowana. Zawias był współczesny i miał nałożoną powłokę bezbarwnego lakieru. Niestety zawias należało zdemontować, lakier ściągnąć i dopiero każdy element dać do obróbki galwanicznej. Tutaj dwie uwagi, lakier należy ściągnąć idealnie. O ile jest to zwykły lakier nitrocelulozowy to nie ma problemu. Rozpuszczalnik załatwi sprawę. Natomiast w przypadku lakieru elektroforetycznego (tego typu lakierowanie spotykamy coraz częściej) trzeba mieć specjalistyczne preparaty do ściągania lakierów. Preparaty bazujące na chlorku metylenu oraz wodorotlenku sodu mogą nie pomóc. Drugim ważnym aspektem związanym z chromowaniem takich elementów jak zawias jest grubość nakładanych powłok. Miedziujemy i niklujemy stosunkowo krótko by nie pouciekały nam wymiary. Z chromowaniem nie ma zasadniczo problemów. Grubość chromu błyszczącego jest rzędu ułamków mikrona. Przy cienkich powierzchniach miedzi i niklu nie możemy liczyć na to, że kwestię wyrównania powierzchni załatwią za nas wygładzające właściwości kąpieli. Detal musi być wstępnie dobrze wypolerowany. We wszystkich opisanych przeze mnie procesach pominąłem kwestię wstępnego oczyszczenia powierzchni, ale ten aspekt procesu galwanicznego wielokrotnie poruszałem we wcześniejszych moich artykułach na łamach „Lakiernictwa Przemysłowego”, iż wydaje mi się to oczywiste, że bez dokładnego oczyszczenia powierzchni nie ma się, co zabierać za dalszy proces galwanizacji. Szkoda czasu, prądu, pieniędzy i odczynników. O kłopotach z tytułu reklamacji nie wspomnę.
Wraz z sentymentem do antycznych przedmiotów oraz chęcią oryginalnego wystroju wnętrz, zapotrzebowanie na usługi galwanotechniki będzie się rosło. Dzięki osiągnięciom tej dziedziny wnętrza naszych domów nabierają zupełnie nowego wyglądu. Odważnym charakterem zadziwiają naszych gości oraz wzbudzają zainteresowania. Chociaż jest to droga technika coraz więcej Polaków sięga po takie rozwiązania.WALDEMAR TOMANKIEWICZ
Komentarze (0)