Szwajcarskie przedsiębiorstwo Griesser AG z Aadorf, wiodący producent systemów ochrony przeciwsłonecznej, uruchamia pierwszą w świecie linię lakierowania taśm aluminiowych z wbudowanym plazmowym systemem przygotowania powierzchni. Dzięki temu nie tylko znacznie zwiększa swoją produkcję, ale również w sposób szczególny chroni środowisko i zasoby naturalne.
W fabryce w Aadorf lakieruje się rocznie ponad 300 ton taśmy aluminiowej, co odpowiada długości około 3 milionów metrów bieżących. Prawie po dwóch dekadach nieprzerwanej produkcji dotychczasowa linia do lakierowania taśm pracująca z prędkością 10m/min. stała się mało efektywna. Powodowało to, że przedsiębiorstwo nie było w stanie nadążyć za wzrastającym zapotrzebowaniem rynku na kolorowe systemy ochrony przeciwsłonecznej. Ponadto, aluminiowe taśmy przed lakierowaniem poddawane były, w odrębnej linii, przygotowaniu powierzchni w kwaśnych i alkalicznych kąpielach chemicznych, zawierających m.in. chrom sześciowartościowy. Produkcja w linii wiązała się z dużym nakładem pracy i wysokimi kosztami.
Wizja efektywności i harmonii ze środowiskiem naturalnym
Na dłuższą metę - przy produkcji żaluzji, stor, rolet, itp - dotychczasowa linia nie była już dobrym rozwiązaniem, ani pod względem ekonomicznym ani ochrony środowiska. Również prognozy wielu naukowców mówiące, że w przyszłości utylizacja produktów przemysłowych względnie powstających z nich odpadów, będzie przysparzać więcej kosztów niż wynosi wartość samych produktów spowodowało, że zakup nowej linii do lakierowania stał się tematem o najwyższym priorytecie w fimie Griesser.
Branko Vasiljevic, kierownik projektu lakierowania taśm i długoletni pracownik przedsiębiorstwa był oczarowany możliwościami relatywnie nowej technologii plazmowej. Jego wizja nowoczesnej, nieszkodliwej dla środowiska linii do lakierowania, z możliwością ciągłego czyszczenie taśm aluminiowych, przy tym zajmująca niewiele miejsca została zrealizowana. Vasiljevic znalazł w firmie Plasmatreat z Steinhagen partnera dla przedsiębiorstwa Griesser AG, który był gotowy wspólnie wypróbować pracę plazmowego przygotowania powierzchni w nowej linii do lakierowania. Plasmatreat posiada na "metodę plazmową-Openair" patent. Metodę, która pozwala zapewnić dobrą przyczepność i zagwarantować dobre lakierowanie, bez użycia kosztownych środków chemicznych.
Przy metodzie "Openair" konieczne są jedynie powietrze atmosferyczne i prąd. Przedsięwzięcie wymaga jednak więcej działań, niż podstawowe prace badawcze. Metodę należy dopracować tak, aby czyszczenie plazmowe zapewniało taką efektywność jak wcześniej stosowane chemiczne przygotowanie powierzchni. Konieczna jest również niezawodna przyczepności warstw lakieru (lakierowania).
Komentarze (0)