Ponieważ pierwsze próby nie dawały zadowalających wyników, Griesser zdecydował się zlecić „studia nad przygotowywanymi plazmą blachami aluminiowymi” firmie Nanocraft z Engen stanowiącej oddział Instytutu Max-Plancka. Dzięki fachowości i kompetencji prezesa firmy Nanocraft dr Sabri Akari wykazano ostatecznie skuteczność metody w przygotowaniu powierzchni przed lakierowaniem i możliwość zastosowania plazmy atmosferycznej w produkcji seryjnej.
Plazma lepsza niż metody tradycyjne
Podczas prób wykorzystano konwencjonalne chemiczne przygotowanie powierzchni jako system referencyjny. Wyniki udowodniły nie tylko możliwość zastosowania i skuteczność atmosferycznej plazmy ciśnieniowej, ale dały o wiele lepsze wyniki przy przygotowaniu powierzchni plazmą, niż przy przygotowaniu chemicznym. Dzięki temu Griesser AG mógł do minimum zredukować stosowanie szkodliwych substancji zawierających chrom sześciowartościowy i zastąpić wiele chemicznych procesów przygotowania powierzchni jedną przyjazną dla środowiska i korzystniejszą ekonomicznie metodą. Czas powstawania linii - od pierwszego pomysłu do uruchomienia - wyniósł około 5 lat. W przyszłości, w linii będą lakierowane wszystkie produkowane w przedsiębiorstwie systemy ochronne. Prędkość produkcji w porównaniu do starej linii wzrosła czterokrotnie, obecnie czyszczenie, przygotowanie powierzchni i lakierowanie w zakładzie w Aadorf przebiega z prędkością około 40 metrów na minutę. Dzięki temu Giessen AG w 125 roku swojego istnienia zrobiła ogromny postęp, jeśli chodzi o technikę lakierowania.
Techniki chłodzenia i suszenia w nowej linii opracowała niemiecka firma Vits Systems GmbH z Langefeld z Nadrenii. Budową linii włącznie z transportem przenośnika taśmowego jak i opracowanie aplikacji zajęła się, tak jak przy wcześniejszych liniach, firma Werner Mathis AG z Oberhasli.Linia zastępuje teraz 21 metrową linię do czyszczenia, eliminuje stosowanie wielu środków chemicznych i pracuje całkowicie bezściekowo. Ponadto cała powstająca w procesie energia jest wykorzystywana do zasilania innych urządzeń takich jak piece emalierskie albo kąpiele w zakładzie malowania natryskowego. 5 milionów franków zostało więc dobrze zainwestowane w proces zapewniający znaczne oszczędności finansowe i ochronę środowiska, przy poprawie warunków pracy pracowników i spełnianiu wzrastających wymogów Klientów.
Griesser AG, CH-AadorfBranko Vasiljevic
Tel. +41 52 3684300
info@griesser.ch, www.griesser.ch;
Nanocraft, Engen, dr Sabri Akari
Tel. +49 7733 948445,
Komentarze (0)