Proces malowania można nadzorować dzięki wizualizacji komputerowej.
Inwestycja ta to efekt pracy kilku wykonawców. Za projekt, wybudowanie malarni i dostarczenie podzespołów odpowiedzialna była firma Rippert, Wagner dostarczył system aplikacji lakieru, firma Schierholz zamontowała system transportu, Fanuc wyposażył lakiernię w cztery roboty do lakierowania, a Blastmann dostarczył dwa roboty do śrutowania.
- Sama idea zbudowania tak nowoczesnej lakierni zrodziła się w Wieltonie, zaangażowany w nią był zespół pracowników firmy – mówi Józef Spaleniak, przedstawiciel firmy Rippert w Polsce. Wyzwania stworzenia innowacyjnej w pełni automatycznej linii lakierniczej podjęła się firma Rippert Anlagentechnik GmbH Co.KG, która po wielu wspólnych dyskusjach i uwzględnieniu wielu aspektów, opracowała kompleksowo projekt lakierni.
<
Jedna z pomp zapewniających podanie farb do urządzeń mieszających.
- Opracowanie tak trudnego projektu nie było łatwe zważywszy, że podobnej linii dla tego typu produktów nie było w Europie i na świecie – dodaje Sławomir Sołtyński, główny projektant z firmy Rippert. - Przy projektowaniu linii położyliśmy dużą uwagę na aspekty ekonomiczne, jak i też aspekty związane z ochroną środowiska naturalnego. Zatosowanie robotów na wszystkich zasadniczych etapach procesu, szczotkowego systemu filtracji suchej oraz urzadzeń wentylacyjnych z obrotowymi rekuperatorami ciepła pozwalają nie tylko na znaczne oszczędności ekonomiczne, ale także na zmniejszenie emisji tlenku CO2 do atmosfery.
Urządzenia mieszające Flex-Controlplus.
Cały proces rozpoczyna się na stacji załadunku i rozładunku wyposażoną w stosowną windę i od tego momentu wszystko zaczyna się dziać w sposób automatyczny, tzn. zaprogramowany dla danego produktu czyli przechodzi cykl: mechanicznego przygotowania powierzchni – wykonują to dwa specjalistyczne roboty, następnie w kabinie lakierowania gruntowego kolejne dwa roboty dokładnie nakładają lakier podkładowy a następnie, utwardzony w suszarce, po ochłodzeniu wyrób kierowany jest do lakierowania końcowego i ostatecznego utwardzenia powłoki. W procesie główną rolę grają zastosowane roboty lakiernicze produkcji japońskiej dostosowane do potrzeb i wymogów lakierniczych przez specjalistów z Niemiec. Roboty pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości oraz powtarzalności powłoki, co jest bardzo istotne.
Mariusz Golec, wiceprezes Wieltona, przy pulpicie sterującym.
Oprócz tego, zainstalowano pistolety ręczne, w przypadku gdyby trzeba było domalować niektóre detale. Ciekawostką tej linii jest zastosowany system transportu typu Power&Free firmy Schierholz, który pozwala eksploatować tylko część lakierni. Całość nadzorowana jest przez zespół komputerów a proces można obserwować dzięki wizualizacji. System transportu składa się z 14 trawers. W jednym momencie może więc być zawieszonych 14 naczep. Cykl lakierowania i śrutowania trwa 30 minut.
Komentarze (0)