• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(47)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Mycie i odtłuszczanie powierzchni jest pierwszym i podstawowym warunkiem prawidłowego przebiegu dalszych etapów przygotowania powierzchni do malowania proszkowego.

    W wielu stosowanych technologiach zwykle jest zabiegiem wstępnym, poprzedzającym dalszy proces chemicznej obróbki powierzchni, takiej jak trawienie, fosforanowanie, chromianowanie czy nakładanie powłok polimerowych i innych. Często ten etap procesu przygotowania powierzchni nie jest dostatecznie starannie monitorowany, często połączony jest z procesami fosforanowania w celu skrócenia czasu procesu i obniżenia kosztów. Niezbyt staranne przeprowadzenie procesu odtłuszczania może mieć decydujący, negatywny wpływ na jakość kolejnych procesów przygotowania powierzchni a w końcowym efekcie daje złą jakość powłoki lakierowej. Farby proszkowe nie zawierają w swoim składzie rozpuszczalników, nie absorbują żadnych tłustych zanieczyszczeń, tak jak to ma miejsce przy stosowaniu farb rozpuszczalnikowych. Pozostające na powierzchni metalu tłuste zanieczyszczenia nawet w niewielkiej ilości obniżają zwilżalność podłoża i rozlewność farby proszkowej. Efektem niedostatecznego odtłuszczenia podłoża są liczne wady powłoki lakierowej oraz uszkodzenia związane z reakcjami zachodzącymi pod warstwą materiału powłokowego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Właściwe odtłuszczenie powierzchni można sprawdzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest określenie zwilżalności badanej powierzchni przez specjalnie dobrane mieszaniny cieczy. Jeżeli testowa ciecz dobrze zwilża badaną powierzchnię, rozpływa się bez rozdzielania i zbierania w krople, to wielkość adhezji tej powierzchni (czyli stopień odtłuszczenia) określa liczba wyrażona w Nm przypisana jest do danej cieczy. Dysponując zestawem cieczy testowych, np. w postaci pisaków (flamastrów), o przypisanych im różnych wielkościach adhezji, możemy precyzyjnie i na każdym etapie procesu technologicznego badać stan odtłuszczenia powierzchni.

    Po odtłuszczeniu, kolejnym najczęściej stosowanym procesem jest wytworzenie warstwy fosforanów, stanowiącej dodatkową barierę dla czynników korozyjnych i powodującą rozwinięcie powierzchni, co korzystnie wpływa na przyczepność do podłoża i odporność korozyjną powłok lakierowych. Uzyskanie dobrej przyczepności powłok lakierowych jest szczególnie istotne przy malowaniu aluminium i stali ocynkowanej, co niekiedy w praktyce stwarza większe problemy niż przy obróbce stali.

    Z wykresu widać, że stosując obróbkę strumieniowo-ścierną bez odtłuszczania uzyskuje się znacznie gorsze wyniki powłoki ochronnej niż stosując obróbkę strumieniowo– -ścierną w połączeniu z odtłuszczaniem. Natomiast przy porównaniu powłok fosforanowych, widać że fosforanowanie krystaliczne zapewnia wyższą jakość powierzchni lakierowej, ale za to jest to technologia stosunkowo droga i obciążająca środowisko. Natomiast fosforanowanie amorficzne w sumie jest metodą optymalną, która daje dobre efekty przy stosunkowo niskich kosztach, prostej technologii i małym zagrożeniu dla zdrowia i środowiska.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...