
Jednym z ważniejszych narzędzi w zakładzie lakierniczym jest pistolet natryskowy. Od jego sprawności w zasadniczym stopniu zależy finalny wynik pracy lakiernika, jakim jest prawidłowo położony lakier.
Niezależnie od marki, typu czy przeznaczenia pistoletu, jego trwałość i sprawność zależą w zasadniczym stopniu od przestrzegania tych samych, podstawowych zasad. Lekceważenie ich bardzo szybko prowadzi do typowych objawów: braku symetrii strumienia, nierównomierności pracy, braku szczelności itp. Nieprawidłowości te dają o sobie znać z reguły w momencie przystąpienia do malowania lub w trakcie. Desperacko podejmowane w takich sytuacjach próby „naprawy” pistoletu zazwyczaj kończą się fiaskiem, a winnym jest... pistolet. Przezorny lakiernik ma z reguły wysłużony, zapasowy pistolet na takie właśnie okazje. Nasuwa się pytanie: czy pistolet lakierniczy jest w istocie tak zawodny?
Przede wszystkim należy przyjąć, że: pistolet lakierniczy jest narzędziem precyzyjnym. Z tego prostego stwierdzenia wynika szereg konsekwencji, które są oczywiste i zawarte praktycznie w każdej instrukcji obsługi pistoletu lakierniczego:
- pistolet należy przechowywać w miejscu, gdzie nie będzie narażony na uszkodzenia czy zabrudzenia;
- powinien być dokładnie umyty zaraz po zakończeniu malowania, a szczególną uwagę należy zwrócić na czystość elementów dyszy;
- należy się z nim obchodzić ostrożnie i z należytą starannością poddawać okresowej konserwacji.
- Jeżeli pierwsze z przytoczonych zaleceń nie budzi wątpliwości, to sposób realizacji pozostałych kryje w sobie zasadnicze źródła popełnianych błędów, a w efekcie nieprawidłowej pracy i uszkodzeń pistoletu.
Ręczne mycie pistoletu jest równie skuteczne, choć bardziej pracochłonne. Typowym błędem przy myciu ręcznym jest całkowite zanurzanie pistoletu w rozpuszczalniku oraz przepłukiwanie kanałów powietrza. Rozpuszczalnik wraz z zawartymi w nim resztkami lakieru, wypłukanymi z komory farby i kubka, dostaje się wówczas do kanałów powietrza. Resztki farby osiadają i przywierają do wewnętrznych powierzchni kanałów, elementów regulacyjnych, gwintów. Po wyjęciu pistoletu z „kąpieli” pozostałe w kanałach resztki rozpuszczalnika odparowują, pozostawiając zanieczyszczenia wewnątrz (fot. 1). Systematyczne „kąpanie” pistoletu prowadzi do: