• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Od kilkudziesięciu lat w przemyśle drzewnym mamy do czynienia z niebywale szybkim postępem technologicznym. Postęp ten jest szczególnie widoczny w lakierniach fabryk płyt pilśniowych, mebli czy stolarki budowlanej. Kierunki modernizacji to: o ograniczenie strat materiałów lakierniczych, o ograniczenie kosztów lakierowania, o poprawianie jakości otrzymywanych powierzchni, o ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska.

    Wszystkim tym celom służy wprowadzanie techniki nanoszenia materiałów lakierniczych na walcach. Materiał lakierniczy nakładany jest na powierzchnię walca pokrytego gumą, po czym w momencie styku z pokrywaną powierzchnią, walec "oddaje" materiał lakierniczy malowanej powierzchni. Technika ta pozwala na prowadzenie procesu praktycznie bez strat.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Istnieją oczywiście istotne ograniczenia w stosowaniu tej techniki malowania. Pozwala ona pokrywać materiałami malarsko-lakierniczymi jedynie powierzchnie płaskie, o niewielkich błędach kształtu i małej tolerancji grubości, rzędu kilku dziesiątych mm. Technika ta wymaga starannego przygotowania powierzchni do malowania (dokładne skalibrowanie i szlifowanie elementu).

    Jednak w tych dziedzinach produkcji, gdzie mamy do czynienia z wielką ilością wyrobów o powtarzalnych rozmiarach (przemysł płytowy, drzwi płaskie, panele podłogowe, meble), technologia ta nie ma sobie równych. Ostatnimi czasy toruje sobie również drogę do mniejszych wytwórców, tam gdzie wymagana jest wysoka jakość i powtarzalność powierzchni.

    Urządzenia do malowania, zwane nakładarkami walcowymi lub walcami lakierniczymi, można ogólnie podzielić na dwa typy:

  • maszyny do nanoszenia barwników, farb i lakierów, wyposażone w dwa walce (nanoszący pokrytą gumą i dozujący stalowy),

  • maszyny szpachlujące, wyposażone dodatkowo, oprócz walca dozującego i nanoszącego, w stalowy walec zacierający.


    maszyna szpachlująca

    W maszynie do nanoszenia barwników, farb, lakierów itp. materiał lakierniczy podawany jest przy pomocy pompy między walec dozujący i nanoszący. Nadmiar materiału spływa przez specjalnie ukształtowane rynny z powrotem do zbiornika, w którym zanurzony jest króciec pompy. Maszyna wyposażona jest w mechanizm pozwalający zbliżać i oddalać od siebie walce, co pozwala na płynną regulację ilości materiału nanoszonego na element. Element transportowany jest przez szeroki pas przesuwający się pod zespołem walców. Oczywiście, w zależności od grubości malowanych elementów, zespół walców można odpowiednio podnosić lub opuszczać nad przenośnikiem. Każdy z walców wyposażony jest w indywidualny napęd z możliwością regulacji w szerokim zakresie prędkości. Możliwa jest także zmiana kierunku obrotów walca dozującego (rewers). W maszynach do nanoszenia farb i lakierów stosuje się walce z gumy twardej, nieporowatej, która "przenosi" materiał lakierniczy tylko na swojej powierzchni. W maszynach do nakładania barwników stosuje się gumy porowate, o różnych stopniach twardości, w zależności od tego, jak dużą ilość barwnika i w jaki sposób, chcemy go nanieść. Cała ta grupa maszyn służy do nadania płaskiej powierzchni elementu koloru lub pokrycia jej lakierem lub farbą.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...