• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 7 z 7

    Rezultat nałożenia zbyt grubej warstwy lakieru

    Zbyt gruba warstwa lakieru nałożona przed wyschnięciem oleju lnianego

    Owatrol


    Rezultat nałożenia zbyt grubej warstwy lakieru

    W Norwegii produkuje się wręcz system do impregnacji drewna bazowany na oleju lnianym pod nazwa Owatrol, oznaczony różnymi numerami według zalecanej kolejności aplikacji. Każdy rodzaj specyfiku zawiera odpowiednią ilość rozpuszczalników z naturalnymi przyśpieszaczami (ponoć jednym ze składników jest tran), które działają najpierw jak surowy olej (olje), później jak pokost (D-1), a na końcu jak zwyczajny lakier (D-2). Jako rozpuszczalnika używa się spirytusu denaturowanego.

    Zaleca się nakładanie co najmniej kilkunastu warstw do czego trzeba mieć sporo czasu i pieniędzy. Oglądałem jacht po nałożeniu bodaj 30 warstw i mocno zazdrościłem nie tylko cierpliwości ale i wspaniałego efektu. Do jednych z najważniejszych zalet Owatrolu jest możliwość nakładania kolejnych warstw bez szlifowania. Owatrolu chyba się nie sprzedaje w Polsce lecz można kupić w Niemczech lub Skandynawii.

    Coelan

    Obserwując ciężki łańcuch ciągnięty po pokładzie lodołamacza zastanowiłem się dlaczego na lakierowanej powierzchni nie pozostały ślady uszkodzeń. Okazało się iż pokład pokryto niezwykle odpornym lakierem o nazwie Coelan. Poszukałem przeto producenta oraz obejrzałem kilka jachtów i porozmawiałem z ich właścicielami którzy zapewnili mnie o wyjątkowych właściwościach tego specyfiku.

    Coelan umożliwia uzyskanie niezwykle trwałej, elastycznej i szczelnej powierzchni drewnianego pokładu oraz kabiny. Aplikuje się kilka grubych warstw i nie wymaga szlifowania dla ich związania. Produkowany jest w różnych kolorach i także bezbarwny. Można nim pokrywać surowe drewno lub nakładać na wyszlifowany lakier. Co kilka lat wystarczy nałożyć jedną konserwującą warstwę Coelanu.

    Coelan jest produkowany oraz sprzedawany w Niemczech i nie jest popularny być może ze względu na wysoką cenę oraz brak reklamy. Po pokryciu Coelanem pokładu jachtu mojego kolegi oraz obserwacjach przez dwa sezony uważam, że nie ma skuteczniejszej metody utrzymania trwałej i lustrzano lśniącej powierzchni drewna, a zarazem najbardziej efektywnego sposobu uszczelnienia pokładu z drewna wymagającego lakierowania.

    W miarę możliwości i gdy nie zapomnę, staram się fotografowac co ważniejsze i interesujące prace. Jednym z takich przykładów jest strona o klejeniu wzmocnienia zrębnicy. Staram się również prowadzić "dziennik robót" który czasami aktualizuję i ewentualnie sporządzam aktualną wersję, zarówno planu kolejnych prac jak i rozważań dotyczących realizacji. Poziom mojej aktywności "pisarskiej" zazwyczaj wzrasta po wymianie kreatywnej korespondencji.

    © Jerzy Sychut