Firma Konica Minolta regularnie wprowadza na rynek coraz bardziej zaawansowane technologie kolorymetryczne. Dobrze znanymi przykładami są pierwsze przenośne spektrofotometry, stale niezrównana zgodność pomiędzy różnymi modelami i poszczególnymi egzemplarzami kolorymetrów, a także numeryczna kontrola połysku i promieniowania UV w spektrofotometrach laboratoryjnych.
Obecnie Konica Minolta ustanowiła nowy standard dokładności i powtarzalności wyników pomiarów, wprowadzając przenośny spektrofotometr o geometrii 45/0 z układem optycznym całkowicie odmiennym od dotychczasowych niedoskonałych rozwiązań technicznych, stosowanych w innych spektrofotometrach.
Nowatorski układ optyczny spektrofotometru CM-2500c
W spektrofotometrach o geometrii 45/0 najczęściej spotykanym rozwiązaniem oświetlenia pola pomiarowego, jest oświetlenie pod kątem 45 stopni z sześciu kierunków, względnie w geometrii 0/45 oświetlenie z góry i wyprowadzenie światła do detektora za pomocą światłowodów z sześciu kierunków. Ograniczenie oświetlenia lub obserwacji próbki tylko do kilku kierunków wprowadza zależność wyniku pomiaru barwy od położenia przyrządu pomiarowego, a zatem powoduje ograniczenie powtarzalności wyników pomiarów. Efekt ten jest szczególnie zauważalny w przypadku pomiarów powierzchni zakrzywionych i posiadających fakturę – wówczas różnica barwy delta E może przekraczać nawet dwie jednostki.
Konica Minolta CM-2500c
Instrument A
Natomiast w nowym modelu spektrofotometru Konica Minolta CM-2500c zastosowano układ optyczny z komorą rozpraszającą oraz soczewką asferyczną, zapewniający oświetlenie idealnie pierścieniowe. Pozwala to na powtarzalne pomiary nawet w przypadku powierzchni zakrzywionych lub posiadających wyraźne faktury, w tym faktury kierunkowe i regularne wzorki.
Równomierność oświetlenia pola pomiarowego w porównaniu z innym spektrofotometrem Zależność wyniku pomiaru od kąta ustawienia przyrządu, dla dwóch faktur próbek Zależność wyniku pomiaru od przesunięcia przyrządu na powierzchni z fakturą
Zależność wyniku pomiaru od odchylenia płaszczyzny próbki od prawidłowej płaszczyzny pomiarowej, dla zielonej płytki wzorcowej BCRA
Przedstawione przykłady porównania wyników pomiarów spektrofotometrem CM-2500c z wynikami pomiarów innym instrumentem świadczą niezbicie o znacznym polepszeniu powtarzalności pomiarów i wyeliminowaniu wpływu faktury dzięki zastosowaniu nowatorskiego układu optycznego Konica Minolta. Warto dodać, że dla dodatkowego zwiększenia dokładności pomiaru koloru ciemnych próbek, jako źródło światła zastosowano w nowym przyrządzie podwójną lampę ksenonową. Ponadto miernik ten jest bardzo lekki, może być zasilany bateriami AA lub akumulatorkami, albo zasilaczem. Podobnie jak w przypadku doskonale znanych bliźniaczych modeli spektrofotometrów CM-2500d i CM-2600d o geometrii d/8, także możliwe jest połączenie go z komputerem i współpraca z zaawansowanym oprogramowaniem do kontroli jakości SpectraMagic NX.
dr inż. Leszek Latacz
Komentarze (0)