
Firma Solbus już skorzystała z unijnych dotacji.
Do najważniejszych kategorii beneficjentów należą jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i stowarzyszenia, szkoły wyższe i jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych, instytucje kultury, zakłady opieki zdrowotnej działające w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz inne podmioty szczegółowo określone w poszczególnych programach. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż dokonując alokacji przyznanych środków finansowych pomiędzy poszczególne osie priorytetowe w ramach swoich RPO, samorządy poszczególnych województw nie zapomniały o wsparciu dla przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W bieżącej perspektywie finansowej przedsiębiorcy, o których mowa powyżej mogą poszukiwać wsparcia swoich projektów w osiach priorytetowych przedstawionych w poniższej tabeli:
Podstawą prawną do określenia wspomnianego statusu jest rozporządzenie Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 i rozszerzającego jego zakres w celu włączenia pomocy dla badań i rozwoju (Dz.U. L 63 z 28.02.2004 r.).
Uwaga!!! – nie wlicza się do RJR osób na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, zaś od obrotu należy odjąć podatek VAT i akcyzę.
Znaczenie ma również fakt posiadania w innym przedsiębiorstwie kapitału lub głosów.
• Kryterium niezależności MSP – przedsiębiorstwo posiada mniej niż 25% kapitału lub głosów w innych przedsiębiorstwie.
• Przedsiębiorstwa partnerskie – przedsiębiorstwo posiada co najmniej 25% lecz nie więcej niż 50% kapitału lub głosów w innych przedsiębiorstwie.• Przedsiębiorstwa związane – przedsiębiorstwo posiada ponad 50% kapitału lub głosów w innych przedsiębiorstwie.
W pierwszym przypadku jesteśmy całkowicie niezależni, czyli określając swój status nie doliczamy do swojego stanu zatrudnienia oraz rocznego bilansu i obrotu, wartości wspomnianych danych z przedsiębiorstwa, w którym posiadamy procentowo określone głosy lub kapitał. W drugim przypadku doliczamy do swojego stanu zatrudnienia oraz rocznego bilansu i obrotu odpowiedni ułamek tych wartości z przedsiębiorstwa partnerskiego, oszacowany według procentowego udziału posiadanego kapitału lub głosów. Z kolei w przypadku przedsiębiorstw związanych należy doliczyć do swoich wartości stanu zatrudnienia oraz rocznego bilansu i obrotu 100% tychże wartości z przedsiębiorstwa związanego.