• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

Aktualności i przegląd rynku

Wydanie nr: 1(51)/2008

Aktualności i przegląd rynku

Normy/Prawo

ponad rok temu  01.01.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 3

Należy również upewnić się czy rodzaje kosztów, które zamierzamy ponieść w ramach realizacji projektu należą do kategorii kosztów kwalifikowanych, czyli takich, które po ich poniesieniu zostaną nam jako beneficjentowi zrefundowane, czy też zgodnie z programem są kosztami niekwalifikowanymi i jako takie obciążą nasz budżet. W tym miejscu trzeba podkreślić, iż każdy koszt, który umieszczamy w budżecie projektu musi być niezbędny do osiągnięcia celu projektu, gdyż tylko i wyłącznie takie koszty mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach projektu. Warto także sprawdzić czy całkowita wartość naszego projektu nie jest mniejsza niż wymagana jego minimalna wartość, jak również to, czy nie przekracza jego maksymalnej wartości.

Zapoznanie się z powyższymi zagadnieniami ma dla wnioskodawcy kluczowe znaczenie z uwagi na fakt, iż przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej, oprócz dużego nakładu pracy wymaga również niejednokrotnie znacznych nakładów finansowych, choćby na przygotowanie obligatoryjnych załączników do wniosku aplikacyjnego. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kosztów oraz rozczarowań, jak również zaoszczędzimy cenny czas, jeśli na etapie aplikacyjnym sprawdzimy kwestie omówione powyżej. Wniosek aplikacyjny, który nie spełniałby choćby jednego kryterium kwalifikacyjnego np. w postaci kwalifikowalności typu projektu lub jego wartości, zostałby odrzucony przez grantodawcę już na etapie oceny formalnej.

Reklama
ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
Zanim przystąpimy do konkursu grantowego, niezależnie od tego czy jest to nabór wniosków otwarty (prowadzony jest do wyczerpania alokacji środków dostępnych w ramach np. działania danego programu operacyjnego) czy zamknięty (ograniczony konkretnym przedziałem czasu od do, w którym trzeba złożyć wniosek), musimy zaplanować harmonogram realizacji projektu.

Z harmonogramem realizacji projektu wiąże się okres kwalifikowalności kosztów w ramach projektu. Jeśli bowiem przekroczymy harmonogram realizacji projektu bez akceptacji grantodawcy uzyskanej np. w formie aneksu do umowy grantowej to wówczas wszystkie koszty poniesione poza ustalonym w umowie grantowej harmonogramie przejdą do kategorii kosztów niekwalifikowanych i automatycznie obciążą wnioskodawcę, a w przypadku gdy zostały już zrefundowane bezwzględnie będą podlegały zwrotowi wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych.

Programy operacyjne na ogół precyzują datę wyznaczające rozpoczęcie okresu kwalifikowalności, którą dla okresu programowania 2007-2013 jest data 1 stycznia 2007 r. Oznacza to, iż wszelkie koszty poniesione na potrzeby projektu przed tą datą nie będą kosztami kwalifikowanymi. Pomimo to należy pamiętać, iż okres kwalifikowalności kosztów powinniśmy każdorazowo sprawdzić w dokumentacji konkursowej (np. w instrukcji wypełniania wniosku, podręczniku beneficjenta, wytycznych grantodawcy oraz przede wszystkim wspomnianym programie operacyjnym). Poza tym okres kwalifikowalności może także wyznaczać data złożenia wniosku aplikacyjnego do konkursu oraz data podpisania umowy grantowej.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...