• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(51)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 3

    Na etapie aplikacyjnym niebagatelne znaczenie ma również możliwość zapoznania się ze wzorem umowy grantowej, którą podpiszemy w przypadku, gdy nasz projekt zostanie zaakceptowany i otrzyma dofinansowanie. Umowa grantowa nakłada na beneficjenta wiele obowiązków, które niejednokrotnie powodują po jego stronie dodatkowe koszty, jak choćby obowiązek sporządzenia zewnętrznego audytu projektu lub koszt wniesienia zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy, których koszt jest na ogół kwalifikowany o ile oczywiście został umieszczony w budżecie projektu na etapie aplikacyjnym. Jeśli przeoczymy taki obowiązek w przypadku naszego projektu sporządzając jego budżet, to następnie na etapie jego realizacji przyjdzie nam go ponieść z własnej kieszeni jako koszt niekwalifikowany.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowując projekt i jego niezbędną dokumentację konkursową należy również korzystać z wszelkich form konsultacji naszego projektu zarówno w formie on-line poprzez tzw. bazy projektów prowadzone przez niektórych grantodawców (jako wzorcowy przykład można podać Pomorską Bazę Projektów prowadzoną dla projektów, które będą aplikować o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego www.pbp.umwp.pl). Wprowadzając taki projekt do bazy możemy być pewni jego fachowej konsultacji dokonanej przez ekspertów obsługujących nabór projektów przy jednoczesnym zachowaniu maksimum bezpieczeństwa danych naszego projektu. Po zalogowaniu się do takiej bazy otrzymujemy swój unikalny login i hasło, dzięki czemu podgląd projektu z możliwością jego edycji mamy tylko my jako wnioskodawca oraz wspomniani pracownicy grantodawcy.

    Niezwykle cennym narzędziem są również konsultacje telefoniczne oraz jeśli istnieje taka możliwość osobiste konsultacje w siedzibie instytucji prowadzącej nabór wniosków aplikacyjnych. Ponadto należy wspomnieć o module FAQ (Frequently Asked Questions) publikowanym na stronach internetowych grantodawcy czyli najczęściej zadawanych pytaniach. Pytania beneficjentów i udzielane na nie odpowiedzi ekspertów wyjaśniają nam wiele kwestii związanych z prowadzonym naborem wniosków i pozwolą uniknąć popełnienia błędów dzięki temu, iż analogiczny problem został już wyjaśniony dla innego beneficjenta i za pośrednictwem FAQ podany do publicznej wiadomości.

    Poszukując źródeł finansowania projektu należy przede wszystkim korzystać z zasobów Internetu, gdzie instytucje zarządzające i wdrażające oraz operatorzy programów pomocowych na swoich stronach internetowych publikują ogłoszenia o naborach wniosków wraz z niezbędnymi formularzami wniosków aplikacyjnych i załączników. Cennym źródłem pozyskiwania informacji na temat konkursów grantowych jest również prasa i inne środki masowego przekazu, aczkolwiek strony www wspomnianych instytucji powinny być głównym źródłem informacji.

    Opracował: Sebastian Szota

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...