• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    Rozpakowywanie i składowanie materiału do lakierowania w pomieszczeniu obróbki chemicznej jest niewskazane i bardzo szkodliwie wpływa na obrabiany materiał. Z jednej strony do pomieszczenia obróbki chemicznej są wwożone zanieczyszczenia pochodzenia pyłowego, spaliny, wilgoć, w zimie sole, a rozpakowywanie powoduje dodatkowe pyły (bardzo niekorzystny pył z opakowań kartonowych) . W przypadku, gdy nakładanie farby proszkowej odbywa się w tym samym pomieszczeniu, co obróbka chemiczna wszystkie niekorzystne zjawiska związane z zabrudzaniem pomieszczenia przenoszą się na powłokę proszkową. Materiał przeznaczony do obróbki chemicznej powinien być składowany w oddzielnym pomieszczeniu i przygotowany do tej obróbki, a dostarczany na stanowisko bezpośrednio przed rozpoczęciem obróbki.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowanie polega na sortowaniu poszczególnych kształtowników pod względem zanieczyszczeń i wad powierzchniowych. Zanieczyszczenia powinno klasyfikować się pod względem trudności usuwania przez zastosowany przebieg procesu i środki obróbki chemicznej na: zanieczyszczenia bardzo trudno usuwalne, trudno usuwalne, średnio usuwalne i o małym zabrudzeniu. Dla każdej grupy powinien być inny przebieg procesu technologicznego.

    Klasyfikacja i sortowanie może być prowadzone jako oddzielna operacja lub podczas zawieszania na zawieszkach lub układania w koszach przeznaczonych do obróbki chemicznej. Klasyfikacja i sortowanie powinno także obejmować wady powierzchniowe. Znaczna część wad powierzchniowych po nałożeniu powłoki proszkowej jest widoczna jako wady powłoki. Żeby tego uniknąć materiał taki powinien być odrzucony, czyli nie przyjęty do lakierowania lub wady powierzchniowe powinny być usunięte przez zleceniodawcę albo przez lakiernię w ramach dodatkowego zlecenia.

    Jeżeli lakiernia jest bezpośrednim odbiorcą kształtowników od producenta, to materiał z wadami powierzchniowymi nie powinien być przyjęty. Za wady w nałożonej powłoce, niezależnie czy są to z winy lakierni, czy dostarczonego materiału odpowiada lakiernia, która przyjęła materiał do obróbki bez żadnych zastrzeżeń. Klasyfikacja i sortowanie materiału pod względem trudności oczyszczenia powierzchni pozwala na prowadzenie procesu obróbki najbardziej racjonalnie, osiąganie powłoki najwyższej jakości i znaczne korzyści ekonomiczne. Prowadzenie procesu bez klasyfikacji i sortowania materiału przy założeniu, że obrabiane powierzchnie są zanieczyszczone środkami bardzo trudno usuwalnymi prowadzi do dużych zbędnych kosztów. Umiejętność rozpoznawania wad powierzchniowych widocznych i nie widocznych gołym okiem oraz możliwość ich usuwania lub zapobiegania przed niekorzystnym wpływem na przedwczesne wystąpienie wad w nałożonej powłoce, w czasie trwania gwarancji, zabezpiecza lakiernię przed karami gwarancyjnymi i utratą zaufania zleceniodawców. W gospodarce rynkowej w warunkach polskich lakiernie nakładające powłoki proszkowe na kształtownikach i akcesoriach przeznaczonych dla budownictwa powinny posiadać możliwość usuwania wszystkich zanieczyszczeń i posiadać wyposażenie pozwalające na usuwanie przynajmniej niektórych, a często występujących wad powierzchniowych. Takie rozwiązanie pozwala na przyjmowanie zlecanego materiału bez ograniczeń i zastrzeżeń.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...