• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Metodę wyróżnia łatwy odzysk materiału i proste czyszczenie

    Przy elektrostatycznym powlekaniu materiałami proszkowymi stosuje się prawie wyłącznie duroplasty – tworzywa, które podczas nagrzewania ulegają procesowi usieciowania. Natomiast użycie tworzyw termoplastycznych (termoplastów) zarezerwowane jest obecnie do zastosowań niszowych. Termoplasty przewyższają, dzięki swoim właściwościom, duroplasty

    w niektórych zastosowaniach.

    Powlekanie proszkowe charakteryzuje wysoka opłacalność: wyróżnia się – w odróżnieniu do powlekania ciekłego – prostotą w użyciu, znacznym odzyskiem niewykorzystanego proszku oraz całkowitym wyeliminowaniem rozpuszczalników. Stosowane są prawie wyłącznie tworzywa typu duromery (duroplasty) – tworzywa, które podczas nagrzewania ulegają w wysokim stopniu procesowi usieciowania. Duromery stosuje się obecnie np. do powlekania koszy w zmywarkach oraz ogrodzeń.

    712047.jpg

    Rozpylony proszek tworzywa termoplastycznego pod mikroskopem. Źródło: Solid Composites

    Wykorzystanie tworzyw termoplastycznych (termoplastów) pozostaje - jest jednak zarezerwowane jedynie do zastosowań niszowych. Termoplasty, dzięki połączeniu swoich korzystnych właściwości (mniejszej sztywności, trwałości oraz odporności chemicznej), w niektórych zastosowaniach przewyższają duroplasty. Generalnie spektrum zastosowań tworzyw termoplastycznych jest dużo szersze. Jednak do tej pory, ze względów ekonomicznych, nie było możliwe uzyskanie termoplastów w formie proszku, gdyż rozdrabnianie w bardzo niskich temperaturach wymaga dużego nakładu pracy i jest kosztowne. Uzyskiwane z większości tworzyw proszki są gruboziarniste i nadają się wyłącznie do powlekania metodą fluidyzacji. Wybór tworzyw dających możliwość uzyskania drobnoziarnistych proszków termoplastycznych jest bardzo mały.

    Spółka „Spin-off” Instytutu Fraunhofer „Solid Composites GmbH” zajmuje się proszkami termoplastycznymi i zamierza zwiększyć zastosowanie tego tworzywa w przemyśle. We współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Energetyki (skrót z niem. UMSICHT) Towarzystwa Fraunhofera oraz lakierniczym przedsiębiorstwem usługowym BETEC, powstały nowe materiały proszkowe przeznaczone do zastosowań funkcjonalnych i powłok dekoracyjnych. Po wymieszaniu składników według opracowanej receptury, tworzywa poddane konwencjonalnej obróbce kriogenicznej przerobione zostają na proszek. Zasadniczo te drobne proszki termoplastyczne można nakładać elektrostatycznie, podobnie jak klasyczne lakiery proszkowe.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...