• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 6 z 7

    Wykonawcę obowiązuje przestrzeganie Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 sierpnia 1997 roku w sprawie substancji chemicznych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 w sprawie katalogów odpadów, Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 28 kwietnia 1998 roku w sprawie dopuszczalnych stężeń substancji zanieczyszczających w powietrzu.

    Prawidłowo sporządzona specyfikacja techniczna musi zawierać dodatkowo sposoby prowadzenia prac antykorozyjnych pod kątem zabezpieczenia środowiska przed wpływem szkodliwych czynników wynikających z technologii oraz powinna być przygotowana przez specjalistów w dziedzinie zabezpieczeń antykorozyjnych o dużym doświadczeniu praktycznym, z uwzględnieniem specyfiki prowadzenia prac na wysokich konstrukcjach.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zniszczenia korozyjne stanowią w Polsce poważny problem gospodarczy, nie zawsze doceniany przez władze. Ocenia się, że w krajach gospodarczo rozwiniętych straty korozyjne (w tym wydatki na ochronę przeciwkorozyjną) wynoszą 3-6% PKB. Szczególnie istotne są straty korozyjne obiektów i urządzeń stalowych, które z reguły są chronione przed korozją przy pomocy powłok farb i lakierów. Wielkie nakłady ponoszone na ochronę przeciwkorozyjną obiektów często są marnotrawione wskutek niskiej jakości wykonawstwa robót antykorozyjnych, wynikającej głównie z niewłaściwego nadzoru oraz nieodpowiedniego doboru technologii.

    Mając na względzie poprawę sytuacji, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA opublikowały do użytku wewnętrznego Specyfikacje Techniczne, określające Wymagania PSE dotyczące zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowych i stalowych ocynkowanych (protokół uzgodnień z dnia 17.01.2002). Zalecenia zawarte w Specyfikacji są opracowane na podstawie aktualnych norm PN-ISO związanych z ochroną przed korozją konstrukcji stalowych i stanowią dla użytkowników sieci kompendium wiedzy z zasad projektowania, wykonawstwa oraz kontroli jakości.

    Ze względu na specyficzny rodzaj wykonywanych prac i utrudnienia wynikające z pracy na wysokości ważnym jest, aby odpowiedzialność za spełnienie określonych w specyfikacji wymagań dotyczących zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji słupów nie obciążały jedynie wykonawcy prac.

    Zapewnienie trwałości zabezpieczenia antykorozyjnego słupów elektroenergetycznych zarówno podlegających pracom renowacyjnym, jak i konstrukcji nowych wstępnie przygotowanych w wytwórni zabezpieczanych w terenie zależy od wszystkich stron uczestniczących w procesie inwestycyjnym i remontowym.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...