• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    W kwestii czasu pracy pracowników zatrudnionych przy pracach lakierniczych szeroko rozumianych należy stwierdzić, że nie ma specjalnych uregulowań prawnych w ww. zakresie. Stosuje się przepisy ogólne kodeksu pracy. Normy i wymiar czasu pracy dotyczą wszystkich pracowników na tych samych zasadach, jak również przerw w pracy i odpoczynków.

    W kwestii czasu pracy pracowników zatrudnionych przy pracach lakierniczych szeroko rozumianych należy stwierdzić, że nie ma specjalnych uregulowań prawnych ww. zakresie. Stosuje się przepisy ogólne kodeksu pracy. Normy i wymiar czasu pracy dotyczą wszystkich pracowników na tych samych zasadach, jak również przerw w pracy i odpoczynków. Pracownikowi, którego czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin na dobę przysługuje 15 minut przerwy na odpoczynek. Tak więc nie ma dodatkowych uregulowań co do czasu pracy, np. lakiernika w kabinie lakierniczej oraz nie ma innych norm czasu pracy jak określone w kodeksie pracy. Zgodnie z art. 128§1 Kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Przez inne miejsce do wykonywania pracy należy rozumieć np. filię lub oddział zakładu pracy. Do celów rozliczania czasu pracy pracownika wprowadzono pojęcie doby i pojęcie tygodnia pracy, tj.:

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    1) przez dobę - należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

    2) przez tydzień - należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

    Tak więc, jak widać pojęcie doby pracowniczej nie jest tożsame z pojęciem doby astronomicznej, podobnie jak tygodnia pracy z tygodniem kalendarzowym. Przykładowo, jeżeli pracownik zaczyna pracę w zakładzie pracy od godziny 7.00, to właśnie od tej godziny rozpoczyna się doba i trwa nieprzerwanie do godziny 7.00 następnego dnia.

    Ponadto, zgodnie z art.129§1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, ale z kilkoma wyjątkami. W praktyce najczęściej pracodawcy stosują 1-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Warto też wspomnieć, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

    WYDANIE 2(58)/2009