Emisja substancji do powietrza z procesu powlekania metali
Zgodnie z art. 143 ustawy Prawo ochrony środowiska (jednolity tekst Dz.U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późniejszymi zmianami), w każdej technologii stosowanej w nowo uruchamianych lub zmienianych w sposób istotny instalacjach i urządzeniach należy uwzględnić różnorodne wymagania.
Do wymogów zalicza się:
- stosowanie substancji o małym potencjale zagrożeń,
- efektywne wytwarzanie oraz wykorzystanie energii,
- zapewnienie racjonalnego zużycia wody i innych surowców oraz materiałów i paliw,
- stosowanie technologii bezodpadowych i małoodpadowych oraz możliwość odzysku powstających odpadów,
- rodzaj, zasięg oraz wielkość emisji,
- wykorzystywanie porównywalnych procesów i metod, które zostały skutecznie zastosowane w skali przemysłowej,
W rzeczywistości ze spełnieniem ww. wymagań jest bardzo różnie. Stosowanie substancji o małym potencjale zagrożeń nie zawsze jest w branży obróbki powierzchni możliwe. Bardzo ważna jest tutaj świadomość i wiedza na temat możliwych zagrożeń, jakie powodują stosowane substancje. Zdarza się, że personel zakładu uważa, iż stosowanie lakierów wodorozcieńczalnych zapewnia wysoki stopień redukcji emisji u źródła i to powinno wystarczyć. Niestety, tak nie jest, gdyż oprócz tych lakierów, stosowane są przecież i inne materiały, takie jak: szpachlówki, podkłady, lakiery rozpuszczalnikowe, utwardzacze i rozcieńczalniki. Szczególną uwagę należy zwrócić na te ostatnie. Gospodarka rozcieńczalnikami bywa, niestety, często poza kontrolą. Szczególnie dotyczy to mycia narzędzi acetonem, rozcieńczalnikiem nitro czy rozcieńczalnikiem poliuretanowym.
Oprócz emisji ww. substancji z rozcieńczalników stosowanych do mycia narzędzi, występuje również emisja tych samych substancji podczas odtłuszczania powierzchni metali, stosowania podkładu i lakieru rozcieńczalnikowego. Podczas stosowania szpachlówek na pewno emitowany będzie do powietrza styren. W technologii powlekania metali bardzo częstą operacją jest szlifowanie powierzchni. W trakcie szlifowania powstają pyły, które mogą zawierać bar, cynk, ołów, chrom. W tym wypadku substancje te będą znajdowały się w odpadach, gdyż najczęściej są zatrzymywane w dostawnych pochłaniaczach pyłu i na filtrach stosowanych w układach wentylacji nawiewno-wywiewnej. Odpady pyłu muszą być oczywiście przekazane do unieszkodliwienia do uprawnionej firmy posiadającej wymagane zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie tego rodzaju odpadu.
Komentarze (0)