
Nowa lakiernia podwozi samochodów ciężarowych
Firma MAN zbudowała w Polsce jeden z najbardziej nowoczesnych na świecie zakładów produkujących samochody ciężarowe. Budowa fabryki w tzw. szczerym polu wymagała m.in. zbudowania przyjaznej dla środowiska i szczególnie energooszczędnej lakierni do malowania podwozi samochodowych.
W październiku 2007 r. firma MAN uruchomiła w pobliżu Krakowa nowy zakład produkcji samochodów ciężarowych. Zakład ten jest jednym z najnowocześniejszych w świecie. Jego lokalizacja w otwartej przestrzeni pozwalała na realizację nowoczesnych projektów oraz koncepcji produkcji i logistyki bez konieczności dostosowywania się do istniejącej infrastruktury. Opracowywanie projektu lakierni wymagało, oprócz uwzględnienia wymogów produkcyjnych, także spełniania wszystkich wymagań ochrony środowiska. A także jak przystało na nowoczesne rozwiązanie, by był maksymalnie energooszczędny.
52 podwozia w czasie jednej zmiany
Podwozia samochodów ciężarowych przemieszczane są w hali montażowej przy pomocy wózków do transportu poziomego, obsługujących linie montażowe do strefy załadunku, gdzie przejmowane zostają przez urządzenia przenośnika „Power & Free”. Podwozie mocowane jest przy pomocy łańcuchów do stałych, poprzecznych belek dźwigara przenośnika w strefie osi przedniej i do dwóch ruchomych belek dźwigara, przestawianych ręcznie, do mocowania podwozia w strefie osi tylnej. Poprzeczne belki nośne zamocowane są bezpośrednio do dźwigara, który z kolei wisi na dwóch podwójnych mechanizmach napędowych o nośności do 5 ton każdy. Punkty zwieszenia podwozia zostały tak dobrane, aby oba napędy były obciążone równomiernie. Po zawieszeniu podwozie zostaje podnoszone przez windę do poziomu +4,75 m i przemieszczane poziomo do zlokalizowanych jedno po drugim, trzech stanowisk przygotowania. Stanowiska przygotowania znajdują się bezpośrednio przed wejściem do kabin lakierniczych, a przemieszczanie podwozi w ich obrębie odbywa się ruchem taktowym. Czas jednego taktu wynosi siedem minut. Przed transportem do kabin lakierniczych podwozia są ręcznie czyszczone i maskowane.