Należy w tym momencie zdecydować kto będzie producentem i dostawcą materiałów dodatkowych w postaci preparatów chemicznych oraz farb. Określenie zaś koncepcji malarni to wybór jednej z możliwości:
- malarnia taktowa, stanowiskowa, ręczna
- malarnia automatyczna
- z transportem: krzyżowym, liniowym ręcznym, zmechanizowanym – taktowym czy ciągłym
W tym celu zaleca się rozesłanie opracowanych założeń i wytycznych do wytypowanych, fachowych firm – ewentualnych realizatorów malarni z prośbą o przedstawienie ofert wstępnych, określenie możliwych terminów realizacji i kosztów.
Przy wyborze koncepcji malarni decydujące znaczenie mają:
- wielkość produkcji (jednostkowa, średniej wielkości, seryjna)
- rodzaj malowanych elementów (płaskie, przestrzenne, mało- czy dużogabarytowe)
- ilość rodzajów i kolorów farb stosowanych w określonym czasie- dysponowane pomieszczenie
Brak jest jednoznacznych kryteriów w kwestii wyboru koncepcji malarni. Decydują wymagania indywidualne, specyficzne dla danej produkcji. Niemniej są pewne wskazówki ogólne i oczywiste jest, że w przypadku ciągłej, długoseryjnej i powtarzalnej produkcji, przy niewielu zmianach kolorów, będzie to malarnia automatyczna. Dla produkcji równie dużej, ale wobec potrzeby posiadania w danym momencie jednocześnie detali w różnych kolorach, przy produkcji niepowtarzalnej – krótkoseryjnej, powinna to być malarnia, w skład której wchodzi odpowiednia liczba kabin, każda z przeznaczeniem na inny kolor z aplikacją ręczną lub automatyczną oraz z odpowiednio zmechanizowanym procesem przygotowania powierzchni. Przy wyborze koncepcji w przypadku występowania różnych kolorów farb należy przeprowadzić analizę ekonomiczną, która uwzględniając przerwy w pracy spowodowane ich zmianą, określi opłacalną ich ilość i w ten sposób wpłynie na właściwy wybór rozwiązania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w większości przypadków cena zakupu wybranej malarni automatycznej może okazać się większa, lecz koszty jej późniejszej eksploatacji mniejsze - co wynikać może z konieczności posiadania w przypadku malarni stanowiskowej oddzielnych zestawów filtrów na każdy z kolorów oraz faktu mniejszej ilościowo obsługi. Zalecana jest maksymalnie duża liczba pozyskanych ofert wstępnych, z których w oparciu o analizę techniczno–ekonomiczną wybrać należy trzech lub dwóch kandydatów do dalszych rozmów.
Zasilanie centrum proszkowego może być z opakowań typu big-bag.
Etap III - pozyskanie ofert
Czyli zwrócenie się do ewentualnych realizatorów o oferty techniczno-ekonomiczne już ze szczegółowym opisem poszczególnych proponowanych faz procesu technologicznego, urządzeń i parametrów. Po uzyskaniu ofert należy ponownie przeprowadzić ich szczegółową analizę, uwzględniając poniższe zalecenia i wskazówki. Ze względu na mogącą wystąpić dużą liczbę rozwiązań, których nie sposób tu omówić, rady będą dotyczyć koncepcji tradycyjnej, standardowej malarni proszkowej z myjnią natryskową, przelotową, tunelową dla fosforanowania żelazowego z transportem w postaci przenośnika podwieszonego. Analizę należy przeprowadzić w konsultacji z wybranymi dostawcami preparatów w odniesieniu do przygotowania powierzchni i producentami farb (każdy w swoim zakresie).
Komentarze (0)