• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 3 z 7

    Najkorzystniejszym rozwiązaniem, ze względów ekonomicznych i eksploatacyjnych (serwis), jest wybór docelowego realizatora inwestycji w postaci jednej firmy. Jeżeli to rozwiązanie nie jest możliwe, należy dążyć do wyboru oddzielnych firm specjalizujących się w:

    - kabinach i aplikacjach proszkowych

    - pozostałych urządzeniach technologicznych podstawowego procesu

    - wentylacji

    - ochrony środowiska (obróbka ścieków)

    Wybrane firmy powinny zająć się skoordynowanym z pozostałymi kompleksowym działaniem, tj. projektowaniem, wykonaniem poszczególnych urządzeń, ich montażem i wdrożeniem do produkcji. W projektowaniu malarni automatycznej o ruchu ciągłym z transportem w postaci przenośnika podwieszonego wejściowym parametrem jest jego prędkość. Oblicza się ją na podstawie określonych w etapie I założeń. Na tym etapie zaś należy określić również wielkość otworu przelotowego urządzeń linii.

    Typowa malarnia

    W zakres dostawy typowej malarni wchodzą urządzenia:

    - myjnia natryskowa

    - suszarka

    - tunel schładzania po suszeniu

    - kabina malarska z aplikacją

    - urządzenia towarzyszące

    - komora stapiania (piec)

    - tunel schładzania po wypalaniu

    - transport podwieszony

    - strefa załadunku i rozładunku, w tym zawiesia

    - sterowanie

    - wentylacja

    - urządzenia ochrony środowiska

    - instalacje

    - Myjnia natryskowa. Konsultantem jest wybrany przedstawiciel producenta preparatów do procesu przygotowania powierzchni. Powinien on dobrać poprawny proces technologiczny w najczęstszej postaci jako natryskowy poprzez: dwukrotne odtłuszczanie z fosforanowaniem, dwukrotne płukanie wodą zwykłą, płukanie poprzez natrysk wodą demi oraz określić jego parametry, tj.: rodzaj preparatu, stężenia, temperatury pracy, czas niezbędnego działania. Przeanalizować należy: pojemności zbiorników na kąpiele, liczbę i rozmieszczenie dysz natryskowych, wydajności pomp i dysz, ciśnienia natrysku, sposób uzupełniania kąpieli (np. kaskadowy, wymuszony). Wybrać sposób dozowania chemikaliów – np. automatyczne z podaniem parametru mierzonego (przewodność, pH). Istotnym, ze względu na ekonomikę eksploatacji myjni, jest dobór czynnika grzewczego kąpieli – takiego samego jak dla suszarki i pieca (obecnie najkorzystniejszy jest nadal gaz propan-butan). Decydujemy o materiałach z jakich ma być zbudowana myjnia i jej orurowanie – sposób ocieplenia. Akcesoria i części zamienne powinny być łatwo dostępne. Do prac związanych z obróbką ścieków niezbędne jest określenie tzw. wynoszenia kąpieli – ilości ścieków popłucznych i ogólne zużycie wody. Należy zdecydować czy ze względu na budowę mytych detali jest konieczność zastosowania po płukaniu operacji odmuchu. Bardzo istotne jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji myjni, zapewnienie łatwego czyszczenia zbiorników podczas okresowych konserwacji, łatwej wymiany filtrów (można je np. równolegle zdublować), posiadanie urządzenia do czyszczenia wymienników ciepła (o ile są zastosowane). Kluczowym zagadnieniem wpływającym na poprawne efekty procesu przygotowania powierzchni, wielkość hali zajmowanej przez malarnię, jak też cenę myjni są jej wymiary, w tym zasadniczo jej długość. Dlatego konsultant (dostawca preparatów) powinien dokładnie przeanalizować budowę proponowanego urządzenia – przy ustalonej prędkości przenośnika i czasach reakcji kąpieli sprawdzić długości poszczególnych stref myjni, tzn. dobiegów, obcieków, wybiegów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...