W większych malarniach standardem są aplikacje automatyczne.
- Suszarka. Najistotniejsze analizowane parametry to jej długość i zastosowany system grzewczo-wentylacyjny (pozwalające w temperaturze 110-120 st. C na odparowanie wody) oraz jej budowa, w tym zastosowana grubość izolacji wpływająca na ekonomikę procesu. Celem zmniejszenia strat ciepła z obu stron suszarki, na wlocie i wylocie należy stosować nastawne śluzy powietrzne.
- Tunel schładzania po suszeniu i po wypalaniu. Oba tunele mogą być zastosowane lub nie.
Wymuszone schładzanie detali umożliwia z jednej strony skrócenie linii transportu, a tym samym zmniejsza konieczną pod malarnię powierzchnię oraz umożliwia odzysk ciepła, z drugiej strony - wpływa na cenę inwestycji i koszty eksploatacji z uwagi na istniejące układy nadmuchowo-wyciągowe.
- Kabina malarska z aplikacją. Nie umniejszając wadze pozostałym urządzeniom, bez których omawiany proces malowania nie byłby możliwy, kabina ze swoim wyposażeniem jest urządzeniem najbardziej reprezentacyjnym. Z tego tytułu istnieją firmy specjalizujące się w ich produkcji i dlatego zalecany jest ich oddzielny zakup. Obecnie powszechnie stosowane są dwa zasadnicze typy kabin: z układem odzysku farby filtrowym, patronowym oraz cyklonowym. W praktyce pierwsze z nich najczęściej są używane w mniejszych malarniach stanowiskowych lub wielostanowiskowych o niewielkiej liczbie wymalowań wielokolorowych. Przy większej ich liczbie często okazują się droższe w eksploatacji. Obecnie standardem jest kabina plastikowa z układem odzysku cyklonowym wyposażonym w filtry tzw. końcowe, z systemem zasilania w farbę bezpośrednio z kartonu (tzw. centrum proszkowe – kuchnia). Jest to rozwiązanie często droższe przy zakupie, ale tańsze w eksploatacji. Nie wnikając w plusy i minusy (patrz inne opracowania) istniejących systemów podawania farby, tzn. tribo, elektrostatyczny – standardem jest elektrostatyka z pompami inżektorowymi. Pistolety umieszczone są w mechanicznych, programowanych manipulatorach, całość zasilana jest oddzielnym na każdy pistolet sterownikiem. Szafa sterownicza i jej wyposażenie kontroluje pracę wszystkich urządzeń, synchronizuje ich pracę z ruchem przenośnika, umożliwia programowanie kabiny i monitoring parametrów.Ocenę proponowanej kabiny należy przeprowadzić pod kątem zadań jakie musi spełnić. Dla większości przypadków to:- możliwość pomalowania w dysponowanym czasie odpowiedniej liczby detali
- uzyskanie żądanej jakości powłok o założonej i jednolitej grubości
Komentarze (0)