• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 5 z 7

    - uzyskanie powtarzalności wymalowań

    - minimalizacja strat farby

    - minimalizacja udziału człowieka poprzez eliminowanie konieczności domalowywania

    - gwarancja krótkich czasów przezbrojeń, w tym zmiany kolorów

    - łatwość programowania i monitoringu procesu

    - spełnianie wymogów ochrony środowiska

    Ze względu na wagę i złożoność problemu przed dokonaniem wyboru konkretnej kabiny do zakupu konieczne jest przeprowadzenie następujących działań:

    - rozmowy z producentami detali o podobnym profilu

    - konsultacje z firmami z list referencyjnych

    - przeprowadzenie testów praktycznych malowania swoich detali w warunkach produkcyjnych i/lub w laboratoriach oferentów zakończonych stosownymi protokółami

    Istnieje szereg dodatkowych propozycji producentów aplikacji proszkowych optymalizujących pracę, jak: inne rozwiązania podawania farby (pompy przesyłowe), podawanie farby z opakowań big-bag, możliwość programowania i monitorowania na oddzielnym stanowisku w biurze, automatyczne czyszczenie pistoletów. Zastosowanie ich jednak kosztuje i zakup zależy od wysokości dysponowanego budżetu. Obligatoryjnie zastosować należy system bezpieczeństwa - detekcji ognia, zalecanym zaś jest system zdalnego monitoringu i diagnostyki pracy kabiny (u jej producenta).

    - Komora stapiania (piec). Podobnie jak w przypadku suszarki, istotne parametry to wystarczająca długość, system grzewczo-wentylacyjny (temp. 180-220 st. C), zastosowana grubość izolacji. Czas wygrzewania w danej temperaturze zależy od masy wsadu, grubości ścian detali oraz rodzaju stosowanej farby. Piec powinien posiadać odpowiednie przedsionki wyposażone w odzysk ciepła. Bardzo korzystne jest usytuowanie pieca obok suszarki (wspólna ściana).

    Parametrem wymiernym jakości pieca jest wynik badań rozkładu temperatury na wypalanych detalach. Prawidłowość tego rozkładu jak też dynamika pieca, tj. zdolność (czas) dochodzenia detali do zadanej temperatury oraz jej niezmienność w czasie, powinny być warunkiem odbioru technologicznego urządzenia. Stąd wynika potrzeba wyposażenia pieca w elementy regulacyjno-kierownicze.

    - Urządzenia towarzyszące. Są to: sprężarka śrubowa, osuszacz powietrza, zestaw do produkcji wody demi (odwrócona osmoza), urządzenia dozujące preparaty. Sposób ich zakupu, tzn. w dostawie generalnej czy indywidualnie, bezpośrednio od producentów zależy od inwestora, niemniej o elementach tych nie można zapomnieć.

    - Transport podwieszony – przenośnik łańcuchowy z zasady jest realizowany przez podwykonawcę urządzeń pozostałych i jest to bardzo korzystna forma ze względu na sprawy serwisowe. Decydującym czynnikiem cenowym jest jego długość wynikająca z sumy długości poszczególnych urządzeń technologicznych. Jego dobór pod względem typu zależy od ciężaru detali zawieszanych, liczba stacji napinająco-napędowych zależy od długości łańcucha, zastosowane powinno być centralne, automatyczne smarowanie. Prędkość przenośnika powinna być regulowana w określonym zakresie. Należy przeanalizować jego przebieg celem uniknięcia kolizji oraz zachowania maksymalnie dużej wolnej powierzchni malarni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...