- Strefa załadunku i rozładunku, w tym zawiesia. Usytuowanie stref załadunku i rozładunku detali wynika z przebiegu procesu produkcji malowanych detali. W większości przypadków jest on wykonywany w sposób ręczny na przenośnik poprowadzony na tych odcinkach w ergonomicznej wysokości. Wszelkie inne rozwiązania (chociaż nieraz konieczne) w postaci podestów, pomostów, ruchomych platform – zwiększają ponoszone koszty.
Sposób zawieszania, rodzaj i konstrukcja zawiesi, tj. elementów pośrednich, na których zawieszone są detale, leży w gestii użytkownika (chyba że postanowiono inaczej).
Usytuowanie stref załadunku i rozładunku detali wynika z przebiegu procesu produkcji malowanych detali.
- Sterowanie z wizualizacją (monitoringiem) w określonych miejscach, np. na szafach sterowniczych, w pomieszczeniu majstra - powinno kontrolować pracę urządzeń i rejestrować na bieżąco i w pamięci najistotniejsze parametry:
- prędkość przenośnika- temperatury kąpieli
- temperaturę w suszarce i w piecu
- sygnalizować awarie i ich przyczyny
Ze względu na istniejące zagrożenia, w tym wybuchem, musi być zachowana zakodowana automatyczna kolejność włączania poszczególnych urządzeń: aplikacji kabin nie można włączyć, jeżeli nie działa jej wentylacja, a z kolei tej nie można uruchomić, jeżeli nie działa wentylacja ogólna malarni.
- Wentylacja. Projekt i wdrożenie instalacji wentylacyjnej zlecić należy wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie. Projektant i wykonawca urządzeń technologicznych malarni zazwyczaj może taką polecić, rekomendując ją na podstawie dotychczasowej współpracy. Celem wentylacji jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy w malarni, szczególnie w miejscach, gdzie jest obsługa, a więc w strefie kabiny malarskiej. Parametry techniczne systemu to zdolność do 5-, 6-krotnej w ciągu godziny wymiany powietrza oraz utrzymanie 5-proc. nadciśnienia w obiekcie (nadwyżka nawiewu nad wywiewem). Instalacja powinna być wyposażona w centralę przystosowaną do rekuperacji ciepła, tj. z zainstalowaną nagrzewnicą umożliwiającą podgrzewanie powietrza w hali (zbędne jest wówczas CO) oraz chłodnicą utrzymującą parametry powietrza w okresie letnim. Przewody nawiewu powinny być izolowane cieplnie.
- Urządzenia ochrony środowiska. Praca malarni proszkowej powoduje powstawanie odpadów w postaci:- odpadów farb, opakowań, z którymi należy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami i w uzgodnieniu z miejscowymi służbami ochrony środowiska
- ścieków
W przypadku stosowania procesu przygotowania powierzchni jako fosforanowania żelazowego w ściekach występują zanieczyszczenia w postaci olejów, fosforanów, azotanów itd. i wymagają one obróbki chemicznej. Proces ten jako proces czyszczenia ma na celu doprowadzenie składu ścieków do zawartości szkodliwych substancji i związków do ilości określonych w Rozporządzeniu Ministra Budownictwa z dn. 14.07. 2006r. Dz.U. 2006 nr 136, poz. 964. Skład podczyszczonych ścieków uzgodnić należy również z lokalnymi władzami. Alternatywa postępowania ze ściekami to zlecenie ich obróbki na zewnątrz specjalistycznym firmom utylizacyjnym (należy przewidzieć zbiornik do ich gromadzenia) lub budowa podczyszczalni we własnym zakresie. W tym przypadku rozwiązanie zlecić należy, podobnie jak i w przypadku wentylacji, firmie profesjonalnej w tym zakresie. Obrobione ścieki są wówczas spuszczane do kanalizacji, a powstałe osady utylizuje firma specjalistyczna.
Komentarze (0)