Promienniki podczerwieni zasilane gazem, oferowane przez Przedsiębiorstwo PROMIX s. c., stosowane do wygrzewania lakierów proszkowych, stały się dla lakierni poszukujących oszczędności energii przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Główna zaleta promienników to skrócenie czasu nagrzewania pomalowanego przedmiotu do temperatury topnienia proszku, czyli ok. 2 min. Dalszy proces to utwardzanie zżelowanego lakieru proszkowego, który trwa ok. 3-4 minuty. Uzyskanie tak krótkich czasów możliwe jest dzięki fali elektromagnetycznej emitowanej z promiennika, która po natrafieniu na przeszkodę jest pochłaniana przez przedmiot i na jego powierzchni zamieniana na energię podczerwieni, czyli ciepło. Wygrzewany element staje się jakby akumulatorem gromadzącym ciepło. Fala elektromagnetyczna emitowana jest przez promiennik prostopadle do złoża katalitycznego.
W celu zapewnienia równomiernego rozkładu temperatur na wygrzewanym elemencie, piece z promiennikami wyposażone są w systemy wewnętrznej recyrkulacji powietrza. Rozwiązanie to zabezpiecza wygrzewany przedmiot przed przegrzaniem lakieru. Z drugiej strony, przedmioty o skomplikowanych kształtach mają zapewniony dopływ gorącego powietrza do każdego miejsca na przedmiocie, a tym samym gwarancję, że każde miejsce na przedmiocie będzie dobrze wygrzane.Działające na powyższej zasadzie piece do wygrzewania lakieru proszkowego pozwalają na uzyskiwanie poważnych oszczędności energii, która z każdym rokiem staje się droższa i starania o jej oszczędzanie przynoszą wymierne efekty.
Koszt uzyskania 1 kW mocy cieplnej z promiennika zasilanego gazem ziemnym wynosi zaledwie 0,06 zł, podczas gdy ten sam 1 kW mocy cieplnej uzyskany z energii elektrycznej kosztuje 0,30 zł (pięciokrotnie drożej).
Do tego należy dodać krótszy czas nagrzewania elementu do wymaganej temperatury. Ponadto, dzięki zastosowaniu promienników uzyskuje się lepszą jakość powierzchni lakierowanej, gdyż ciepło wnika w głąb przedmiotu i lakier wygrzewany jest od podłoża.Ocenia się, że oszczędności energii wynoszą jak 1:10, w stosunku do metody ogrzewania elektrycznego. prawdziwości i prawidłowości powyższych wyliczeń przekonali się użytkownicy, którzy zakupili piece przelotowe wyposażone w promienniki podczerwieni.
Koszty zakupu zostały zamortyzowane w ciągu roku, półtora. A dalsze koszty eksploatacji po zakończeniu amortyzacji są wielokrotnie niższe. Oszczędności są jeszcze większe, gdy uwzględni się wzrost wydajności, który – skromnie oceniając – jest dwukrotny. Poniżej przedstawiamy kilka opinii użytkowników, którzy korzystają od kilku lat z wygrzewania lakieru proszkowego przy pomocy tuneli przelotowych wyposażonych w promienniki podczerwieni.
Kazimierz Kleszczewski, Jerzy Porębski
promix@wa.home.pl
Komentarze (0)