• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(53)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    549049.jpg

    Oświetlenie uliczne – metaloplastyka. Zastosowane powłoki: podkład cynkowy PZ660 i poliester przemysłowy zewnętrzny (seria Interpon TC)

    549051.jpg

    Stalowa konstrukcja nośna – port lotniczy. Zastosowane powłoki: podkład cynkowy PZ770 i poliester architektoniczny Klasy 1 Qualicoat (seria Interpon D1036).

    Antykorozyjne właściwości cynku

    Działanie podkładów cynkowych opiera się na elektrochemicznych właściwościach metali. Pierwiastki o właściwościach metalicznych można ułożyć wg wzrostu potencjału elektrochemicznego i zarazem zgodnie ze spadkiem aktywności do tworzenia kationów. Aby uprościć zagadnienie i uniknąć niepotrzebnego wnikania w istotę procesu, należy przyjąć prostą zależność. Im bardziej ujemny potencjał normalny metalu, tym większa jest jego zdolność do ulegania reakcji utlenienia. A więc w przypadku wspólnego występowania dwóch metali, pierwszy korozji ulegnie ten o niższym potencjale elektrochemicznym – czyli występujący wcześniej w szeregu napięciowym. W przypadku pary cynk–żelazo, pierwszy z metali zacznie oddziaływać w warunkach korozyjnych z wodą, wytwarzając na swojej powierzchni ochronną warstwę tlenku cynku i równocześnie blokując rozwój korozji stali. Często specjaliści badający schemat działania elektrochemicznego zabezpieczania antykorozyjnego nazywają je „ochroną ofiarną”. Cynk „poświęca się” chroniąc żelazo przed korozją, ulegając stopniowemu utlenieniu. Dzieje się tak aż do wykorzystania ostatniego atomu cynku. Dopiero wówczas może nastąpić początek rozwoju korozji podłoża stalowego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Szereg napięciowy metali (szereg elektrochemiczny, szereg aktywności metali)

    Li K Na Ca Mg Al Zn Cr Fe Cd Co Ni Sn Pb H Sb Bi Cu Ag Hg Pt Au

    Szereg ważniejszych metali uporządkowany w kierunku wzrostu potencjału elektrochemicznego i zarazem spadku aktywności do tworzenia kationów. Na początku szeregu znajdują się metale o największej aktywności, najłatwiej ulegające procesowi utlenienia, na końcu – metale szlachetne.

    Charakterystyka podkładów cynkowych

    Na rynku dostępnych jest wiele produktów nazywanych „podkładami cynkowymi”. Różnią się one przede wszystkim zawartością i formą dodanego cynku. Wszystko to wpływa na ich właściwości antykorozyjne. Podkłady o najniższej zawartości cynku metalicznego w formie pyłu (lub nawet zawierające tlenek cynku!) są produktami o najmniej skutecznej ochronie podłoża przed korozją. Wyższej generacji produkty zawierają cynk w formie granulatu, co poprawia ich antykorozyjne działanie. Najbardziej skuteczne epoksydowe podkłady antykorozyjne zawierają w swoim składzie cynk w postaci „wiórków”. Takimi produktami są podkłady cynkowe serii Interpon PZ oferowane przez firmę Akzo Nobel. Aby uzyskać ostateczną odporność korozyjną wyrobu na powłokę podkładu, nakłada się warstwę końcową o wymaganych walorach dekoracyjnych. Standardowo jest to powłoka farby poliestrowej zewnętrznej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...