Natomiast szczegółowe wymagania odnośnie etykiet ostrzegawczych regulowane są ww. rozporządzeniami, w których dokładnie zostało opisane co powinno znaleźć się na etykiecie ostrzegawczej, jakie wymiary taka etykieta powinna posiadać oraz wiele innych istotnych informacji w tym zakresie.
Substancje i preparaty chemiczne podlegają klasyfikacji pod względem stwarzanych przez nie zagrożeń dla zdrowia człowieka lub dla środowiska, z określeniem kategorii zagrożenia. W przypadku braku klasyfikacji urzędowej dla substancji istniejącej (czyli jeżeli taka substancja nie jest wymieniona w wykazie substancji niebezpiecznych wraz z klasyfikacją i oznakowaniem) wówczas producenci, dystrybutorzy i importerzy wprowadzający do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej takie substancje są obowiązani do zebrania wiarygodnych informacji o stwarzanych przez nie zagrożeniach dla zdrowia człowieka i dla środowiska, wynikających z ich swoistych właściwości fizykochemicznych i biologicznych, i udostępniania tej informacji odbiorcom tych substancji na zasadach określonych w ustawie.
Szczegółowe wytyczne odnośnie klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych można znaleźć w w/w rozporządzeniach. Jest to pomocne szczególnie dla osób sporządzających karty charakterystyki.
Komentarze (0)