• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 6 z 8

  • Na opakowaniach substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych nie wolno umieszczać oznaczeń wskazujących, że taka substancja lub taki preparat nie są niebezpieczne.

  • W przypadku wprowadzanych do obrotu substancji nowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, 7 i 8 oraz ust. 2, i preparatów zawierających co najmniej 1% takiej substancji, jeżeli jeszcze nie jest możliwe oznakowanie ich zgodnie z przepisami ustawy, z uwagi na brak odpowiednich danych, oznakowanie powinno zawierać ostrzeżenia brzmiące:

  • w przypadku substancji "Uwaga, substancja nie w pełni zbadana",

  • w przypadku preparatów "Uwaga, produkt zawiera substancję nie w pełni zbadaną".

    Natomiast szczegółowe wymagania odnośnie etykiet ostrzegawczych regulowane są ww. rozporządzeniami, w których dokładnie zostało opisane co powinno znaleźć się na etykiecie ostrzegawczej, jakie wymiary taka etykieta powinna posiadać oraz wiele innych istotnych informacji w tym zakresie.

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 września 2003 r. w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych (Dz.U.03.171.1666) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych (Dz.U.04.243.2440)

    Substancje i preparaty chemiczne podlegają klasyfikacji pod względem stwarzanych przez nie zagrożeń dla zdrowia człowieka lub dla środowiska, z określeniem kategorii zagrożenia. W przypadku braku klasyfikacji urzędowej dla substancji istniejącej (czyli jeżeli taka substancja nie jest wymieniona w wykazie substancji niebezpiecznych wraz z klasyfikacją i oznakowaniem) wówczas producenci, dystrybutorzy i importerzy wprowadzający do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej takie substancje są obowiązani do zebrania wiarygodnych informacji o stwarzanych przez nie zagrożeniach dla zdrowia człowieka i dla środowiska, wynikających z ich swoistych właściwości fizykochemicznych i biologicznych, i udostępniania tej informacji odbiorcom tych substancji na zasadach określonych w ustawie.

    Szczegółowe wytyczne odnośnie klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych można znaleźć w w/w rozporządzeniach. Jest to pomocne szczególnie dla osób sporządzających karty charakterystyki.

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych, których opakowania należy zaopatrywać w zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci i w wyczuwalne dotykiem ostrzeżenie o niebezpieczeństwie (Dz.U.04.128.1348)

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...