• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(26)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 7

    Zanieczyszczenia


    Zmiana koloru, czy rodzaju farby jest operacją krytyczną dla procesu malowania. Często dochodzi do zanieczyszczenia jednej farby drugą. O ile farby są w podobnym odcieniu i jednorodne pod względem składu chemicznego to problem nie jest duży. Są jednak sytuacje, gdzie ułamek procenta zawartości jednej farby w drugiej powoduje całkowitą zmianę wyglądu powłoki i w wyniku przestój lakierni. Aby uniknąć problemu zanieczyszczania farb podczas zmiany napylanej farby należy oczyścić bardzo dokładnie wszystkie zespoły mające kontakt z farbą: kabinę natryskową, system odzyskowy, podajnik farby, eżektory, węże transportujące proszek, aplikatory.

    Iskrzenie i wyładowania


    Istnieją trzy przyczyny iskrzenia i wyładowań spowodowanych działaniem sprzętu natryskowego:

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Niedostateczne uziemienie urządzeń aplikacyjnych lub pokrywanych detali

  • Uszkodzenie elementów wysokonapięciowych w aplikatorze

  • Niewłaściwe użycie sprzętu

    Najczęstszą przyczyną iskrzenia jest niedostateczne uziemienie. Elementy niewłaściwie uziemione magazynują ładunki elektrostatyczne, które po przekroczeniu pewnego potencjału inicjują wyładowanie elektryczne do najbliżej znajdującej się uziemionej powierzchni (kabiny natryskowej, aplikatora, operatora sprzętu). Wyładowanie może być przyczyną pożaru i dlatego też właściwe uziemienie daje pewność bezpiecznej pracy w malarni. Jak już wspomniano, opór do uziemienia wszystkich zespołów biorących udział w procesie malowania powinien być niższy niż 1 M?. Wartości wyższe świadczą o konieczności przeprowadzeniu przeglądu sprzętu w celu przywrócenia właściwych uziemień.

     

    2.Przyczepność farby


    Przyczepność powłoki proszkowej do podłoża jest czynnikiem decydującym o właściwej ochronie mechanicznej i chemicznej pokrywanego detalu. W sytuacji, gdy przyczepność nie jest taka jakiej się spodziewamy często szukamy problemu po stronie jakości farby. Jednak to nie farba jest główną przyczyną tych problemów. Możemy wymienić dwa najczęstsze powody złej przyczepności powłoki proszkowej do podłoża:

  • Niewłaściwe przygotowanie powierzchni przed malowaniem

  • Niedostateczne utwardzenie farby proszkowej

    Przygotowanie powierzchni przed malowaniem jest czynnikiem decydującym o własnościach użytkowych detalu po nałożeniu powłoki proszkowej. Inne przygotowanie jest potrzebne dla elementów stalowych, inne dla metali lekkich jak np. stopy aluminium. Różnią się również procesy przygotowania powierzchni w zależności od planowanego zakresu zastosowań. Ze względu na przyczepność farby do podłoża ważne są trzy elementy:

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...