Znaczenie przygotowania powierzchni
Trudno przecenić znaczenie przygotowania powierzchni dla jakości powłokowej ochrony i okresu jej trwałości, niezależnie czy są to powłoki metalowe, lakierowe, gumowe czy tworzywowe. Przygotowanie podłoża metalowego pod powłoki antykorozyjne ma na celu usunięcie produktów korozji, zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych oraz nadanie powierzchni określonej struktury geometrycznej dla zakotwiczenia powłoki. Podobne cele muszą być realizowane również w przypadku przygotowania powierzchni, na której znajdują się wcześniej nałożone pokrycia.
Wybór metody przygotowania powierzchni powinna poprzedzać szczegółowa analiza, obejmująca: o rodzaj materiału podłoża (w przypadku renowacji pokrycia: rodzaj, stopień zniszczenia, okres eksploatacji) o rodzaj i ilość zanieczyszczeń na chronionej powierzchni o wielkość konstrukcji oraz jej kształt o agresywność środowiska eksploatacji o rodzaj przewidywanego pokrycia o przewidywany lub żądany okres trwałości pokrycia o wymagania dotyczące powierzchni po oczyszczeniu o inne, wynikające ze specjalnych warunków użytkowania lub przeznaczenia zabezpieczanych obiektów.
Niezależnie od powyższego, każda nowo montowana konstrukcja lub jej elementy przed przystąpieniem do czyszczenia wymaga odpowiedniego przygotowania, a w szczególności: o usunięcia odprysków spawalniczych o wygładzenia szwów spawalniczych oraz usunięcia wad spoin (kratery, pęcherze, podtopienia itp) o sfazowania lub zaokrąglenia wolnych krawędzi o napawania i zeszlifowania bądź zaszpachlowania wżerów i wgnieceń o wymiarach powyżej dopuszczalnych.Stopień dokładności tych prac uzależniony jest od stopnia agresywności środowiska, w którym konstrukcja będzie eksploatowana. Im agresywniejsze środowisko, tym wyższe wymagania w przygotowaniu powierzchni. Zakres prac oraz wymagania dla trzech klas przygotowania (P1, P2 i P3) podaje norma PN ISO 8501-3 [2], obrazując dodatkowo wszystkie wady rysunkami. Dokładność przygotowania powierzchni uzależniono od korozyjnej agresywności atmosfery podanej w normie PN-EN ISO 12944-2 [1].
Poniżej zamieszczono wybrane przykłady z omawianej normy: o odpryski spawalnicze o nierówności lica spoiny o pory w spoinie.
Komentarze (0)