W wyniku zastosowania oczyszczania strumieniowo-ściernego otrzymuje się powierzchni metalicznie czyste, pozbawione zanieczyszczeń stałych, takich jak: tlenki, pozostałości lakierów i farb, itp.
Metoda ta pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia czystości powierzchni oraz jej określonej chropowatości. Istotą tej metodą są ziarna materiału ściernego unoszone w strumieniu gazu, cieczy lub gazu i cieczy, o dużej prędkości. Zostają one skierowane na przeznaczoną do czyszczenia powierzchnię. Poszczególne ziarna posiadają znaczną energię kinetyczną, która wystarcza do wykonania pracy czyszczenia. Jakość powierzchni po oczyszczaniu metodą strumieniowo-ścierną zależy od energii kinetycznej ścierniwa, jego twardości, kształtu i granulacji. Aby dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia powierzchni twardość ścierniwa musi być wyższa od twardości osadzonych zanieczyszczeń; ważne jest, aby nie ulegało ono zbytniemu rozkruszaniu i nie wbijało się w czyszczoną powierzchnię. W zależności od sposobu naprowadzania ścierniwa można wyróżnić obróbkę strumieniowo-ścierną, pneumatyczną lub wirnikową.
Stosuje się następujące ścierniwa:- piasek
- żużel pomiedziowy
- saurolit
- piasek oliwinowy.
Metody chemicznego i elektrochemicznego oczyszczania powierzchni
Do metod chemicznych należą:
- Odtłuszczanie, które może być realizowane w rozpuszczalnikach organicznych, roztworach alkalicznych lub odpowiednich emulsjach, a także przez elektrolizę oraz z wykorzystaniem ultradźwięków.
- Trawienie, które może być realizowane na drodze trawienia chemicznego lub na drodze elektrolitycznej.
- Polerowanie, które może być realizowane na drodze chemicznej, a przede wszystkim elektrolitycznej
Metody termicznego oczyszczania powierzchni
Oczyszczaną powierzchnię, pokrytą śladami korozji, zgorzeliny, stara powłoką malarską lub innymi zanieczyszczeniami, poddaje się działaniu płomienia pochodzącego z palnika gazowego, np. acetylenowo-powietrznego lub acetylenowo-tlenowego. Nagrzewanie powoduje pękanie zgorzeliny, spalanie lub spulchnianie substancji organicznych czy starej powłoki malarskiej. W wyniku tego procesu powstałe zanieczyszczenia dają się łatwo usunąć różnymi metodami oczyszczania
Mechanicznego.Wymagania dotyczące przygotowania powierzchni pod powłoki z tworzyw sztucznych
Dla powłok z tworzyw sztucznych, które z założenia mają zapewnić długi okres trwałości (powyżej 15 lat) wymagania można sformułować, jak niżej:
- Stopień przygotowania powierzchni wg PN-ISO 8501-1 Sa 2 1/2 oznacza to stosowanie metody strumieniowo-ściernej oraz uzyskanie co najmniej 95% powierzchni metalicznego połysku świadczącego świadczącego usunięciu rdzy i zendry.
Komentarze (0)